Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2019, 22:51

Za smrťou prezidenta Mursího sú egyptské úrady, tvrdí Moslimské bratstvo

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí skolaboval v pondelok počas pojednávania súdu.

Za smrťou prezidenta Mursího sú egyptské úrady, tvrdí Moslimské bratstvo
Zdroj: Reuters

Islamistická organizácia Moslimské bratstvo obvinila egyptské úrady zo zodpovednosti za "úmyselné pomalé usmrtenie" bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího, ktorý v pondelok zomrel po tom, čo skolaboval v súdnej sieni. Informovala o tom agentúra AFP.

Egyptské úrady "ho umiestnili do samoväzby..., odopierali mu liečbu a podávali mu nechutné jedlo..., nezabezpečili mu ani tie najzákladnejšie ľudské práva", uvádza sa vo vyhlásení Strany slobody a spravodlivosti, ktorú založili členovia Moslimského bratstva.

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí (67) skolaboval v pondelok počas pojednávania súdu, pred ktorým sa zodpovedal z obvinení zo špionáže. Previezli ho do nemocnice v Káhire, kde zomrel.

V roku 2012 vyhral Mursí za podpory organizácie Moslimské bratstvo prvé demokratické prezidentské voľby v Egypte po páde autoritárskeho režimu Husního Mubaraka.

Po vlne protivládnych demonštrácií v lete roku 2013 však Mursího zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí.

Mursí si vo väzení odpykával 20 rokov väzenia, na ktoré bol odsúdený v súvislosti s násilným potlačením demonštrácií z roku 2012, keď časť obyvateľov Egypta protestovala proti islamizácii verejného života a politiky v krajine.

Okrem toho dostal ďalších 25 rokov za to, že sa ako prezident dopustil vyzradenie štátneho tajomstva.

Moslimské bratstvo bolo v roku 2013 v Egypte úradne zakázané a neskôr označené za teroristickú organizáciu. Jej členovia a stúpenci sú odvtedy vystavení tvrdým represáliám egyptských úradov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.