Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2019, 19:50

Americký minister obrany dal spiatočku. Shanahan nechce trvalo viesť rezort

Patrick Shanahan dočasne vedie ministerstvo obrany od tohtoročného 1. januára

Americký minister obrany dal spiatočku. Shanahan nechce trvalo viesť rezort
Zdroj: Reuters

Úradujúci americký minister obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvalo prevziať, nebude sa teda usilovať o potvrdenie do funkcie Senátom USA.

Na twitteri to dnes oznámil prezident Donald Trump s tým, že Shanahana na poste úradujúceho ministra obrany nahradí jeho doterajší námestník Mark Esper, ktorý mal zatiaľ na starosti armádne záležitosti.

"Úradujúci minister obrany Patrick Shanahan, ktorý odvádza skvelú prácu, sa rozhodol nepokračovať v procese, ktorý by ho potvrdil (vo funkcii), lebo chce viac času venovať rodine. Ďakujem Patovi za jeho vynikajúce služby," napísal Trump. Dodal, že na Shanahanovo miesto menuje Espera.

"Marka poznám a nepochybujem, že odvedie fantastickú prácu!" uviedol Trump o novom úradujúcom ministrovi obrany.

Z tweetu ale nevyplýva, či Trump s Esperom počíta pre ministerskú funkciu trvalo, alebo či doterajší námestník úrad povedie len dočasne, než nájde iného kandidáta.

Ak sa Trump rozhodne pre Espera, alebo nakoniec pre niekoho iného, ​​bude v každom prípade vyžadovať súhlas Senátu USA, ktorý ministerských uchádzačov potvrdzuje do funkcie.

Shanahan dočasne vedie ministerstvo obrany od tohtoročného 1. januára, pretože ku koncu minulého roka rezignoval šéf Pentagonu Jim Mattis. Médiá si Mattisov odchod vysvetľovali ministrovým nesúhlasom s Trumpovou politikou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.