Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 08:10

Ukrajinský poslanec a vojenský analytik bol nájdený mŕtvy s priestrelom hlavy, písal o Donbase

S odvolaním sa na ministerstvo vnútra o tom dnes informoval sever BBC.

Ukrajinský poslanec a vojenský analytik bol nájdený mŕtvy s priestrelom hlavy, písal o Donbase
Zdroj: Reuters

Ukrajinský poslanec a vojenský analytik Dmytro Tymčuk bol nájdený mŕtvy so strelným poranením hlavy. Nie je jasné, či bol zavraždený, spáchal samovraždu alebo sa omylom zastrelil pri čistení zbrane.

S odvolaním sa na ministerstvo vnútra o tom dnes informoval sever BBC. Tymčuk sa vo svojich blogoch venoval predovšetkým bojom v Donbase.

Tymčukov kolega zo strany Ľudový front Anton Heraščenko zverejnil, že jeho priateľ bol nájdený mŕtvy s priestrelom hlavy v mieste svojho bydliska v Kyjeve.

Tymčuk sa intenzívne zaoberal konfliktom na východe Ukrajiny a na túto tému v posledných rokoch zverejnil niekoľko článkov a blogových príspevkoch. Len deň pred svojou smrťou na facebooku zhrnul priebeh bojov medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami v Donbase, ktorých nazýval "ruským okupačným vojskom".

Heraščenko na svojom facebooku o zosnulom poslancovi napísal, že "bude veľmi chýbať". Iní používatelia tejto sociálnej siete vyzdvihujú Tymčukov "nedoceniteľný prínos v boji za Ukrajinu" a pýtajú sa, ako je možné, aby sa človek s vojenskou minulosťou ako on mohol omylom zastreliť.

Hovorca ministerstva vnútra Artem Ševčenko na otázku o vyšetrovacích verziách polície uviedol: "Sú to tri veci: vražda, samovražda a nesprávne zaobchádzanie so zbraňou."

Tymčuk bol predtým námorným dôstojníkom, ktorý sa do celoštátneho povedomia dostal v roku 2014, kedy začal písať o ruskej anexii Krymu a konflikte na východe Ukrajiny. Založil blog s názvom Informačný odpor, ktorý odhaľoval zapojenie ruskej armády do prebiehajúceho konfliktu.

V októbri 2014 bol zvolený za poslanca ukrajinského parlamentu za stranu vtedajšieho premiéra Arsenija Jaceňuka Ľudová Fronta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.