Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2019, 07:24

Lietadlá už boli vo vzduchu a lode na pozíciách. Trump na poslednú chvíľu odvolal útok na Irán

Spojené štáty sa chystali udrieť na islamskú republiku pred dnešným svitaním.

Lietadlá už boli vo vzduchu a lode na pozíciách. Trump na poslednú chvíľu odvolal útok na Irán
Zdroj: Reuters

Spojené štáty sa chystali v noci na dnes zasiahnuť niekoľko cieľov v Iráne v odplate za zostrelenie amerického dronu iránskymi revolučnými gardami.

Vojenské údery schválil americký prezident Donald Trump, ale sám ich na poslednú chvíľu odvolal, vyplýva z dnešných informácií denníka The New York Times (NYT).

​Iránske revolučné gardy vo štvrtok zostrelili americký bezpilotný stroj RQ-4 Global Hawk za 130 miliónov dolárov. Americká armáda tvrdí, že incident sa odohral v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Podľa iránskych revolučných gárd bol stroj zostrelený, keď zbieral dáta nad iránskym územím. Teherán chce záležitosť riešiť na pôde OSN.

Trump pôvodne schválil údery na niekoľko cieľov, ktorými sú radar a raketové batérie, uviedol americký denník s odvolaním sa na informované zdroje z americkej administratívy.

USA sa chystali udrieť pred dnešným svitaním. Lietadlá už boli vo vzduchu a lode na svojich pozíciách, ale vo chvíli, keď prišiel príkaz na zastavenie akcie, ešte neboli žiadne strely odpálené, cituje NYT svoj zdroj.

Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či zrušenie úderov pramení z toho, že si ich Trump rozmyslel, alebo z obáv administratívy ohľadom logistiky alebo stratégie.

Vzťahy medzi USA a Iránom sú na bode mrazu od minulého roka, keď Trump oznámil, že Spojené štáty odstupujú od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015.

Následne Washington uvalil na islamskú republiku nové sankcie. Teherán v reakcii povedal, že v júli prestane ustanovenia dohody dodržiavať, a v posledných dňoch zintenzívnil produkciu nízko obohateného uránu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.