Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2019, 07:57

Projekt na čistenie oceánov dostal druhú šancu, zberač plastov putuje do Pacifiku

Prvýkrát bolo zariadenie umiestnené do oceánu vlani v septembri, ale vzápätí sa rozpadlo.

Projekt na čistenie oceánov dostal druhú šancu, zberač plastov putuje do Pacifiku
Zdroj: Twitter/The Ocean Cleanup

V Tichom oceáne bola znovu inštalovaná plávajúca bariéra na zachytávanie plastového odpadu.

Systém, ktorého autorom je 24 ročný Holanďan Boyan Slat, má prispieť k vyčisteniu mora v oblasti takzvanej veľkej pacifickej skládky medzi Kaliforniou a Havajskými ostrovmi, kde podľa odhadov vedcov pláva zhruba 1,8 bilióna kusov plastu.

Informoval o tom dnes denník The Guardian. Prvýkrát bolo zariadenie umiestnené do oceánu vlani v septembri, ale vzápätí sa rozpadlo.

Zariadenie organizácia The Ocean Cleanup má podobu 600 metrov dlhej plávajúcej hrádze, na ktorej je zospodu upevnená prepážka siahajúca až do trojmetrovej hĺbky. Systém sa má za pôsobenia vetra, morských prúdov a vĺn automaticky sformovať do tvaru písmena U.

Bariéra je navrhnutá tak, aby nebránila v pohybe morským živočíchom. Tí ju môžu bezpečne podplávať.

Oceánsky zberač odpadu bude poháňaný prírodnými silami vždy nejakú dobu brázdiť vody Tichého oceánu, kým senzory nevyšlú správu o tom, že sa záhyb naplnil odpadom. Privolaná loď potom nazhromaždené plasty odvezie na pevninu, kde budú zrecyklované.

Koncom minulého roka sa hrádza, bičovaná neustálymi nárazmi morských vĺn a vetrom, rozbila a štyri mesiace bola v oprave. Tento týždeň ťažná loď znovu zariadenie dopravila zo San Franciska do Pacifiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.