Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2019, 19:23

Erdogan vplyv nad Istanbulom nezíska, opakované voľby vyhral opozičný kandidát Imamoglu

Opakované voľby mali štyroch kandidátov, hlavný súboj však viedli Yildirim a Imamoglu.

Erdogan vplyv nad Istanbulom nezíska, opakované voľby vyhral opozičný kandidát Imamoglu
Zdroj: Reuters

Bývalý turecký premiér Binali Yildirim, ktorý sa uchádzal o post starostu Istanbulu ako kandidát vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), priznal v nedeľu svoju porážku po tom, ako začali prichádzať výsledky opakovaných volieb v tomto veľkomeste. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Yildirim zároveň zablahoželal svojmu hlavnému súperovi, kandidátovi opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Ekremovi Imamoglovi. Ten podľa takmer úplných výsledkov vedie o viac než 715-tisíc hlasov.

"Blahoželám mu a želám mu úspech," povedal Yildirim na margo výsledku svojho protivníka.

Obyvatelia Istanbulu si opäť volili starostu približne sedem týždňov po tom, ako boli výsledky pôvodných volieb anulované na základe podnetu AKP.

Opakované voľby mali štyroch kandidátov, hlavný súboj však viedli práve Yildirim a Imamoglu. Opozičný uchádzač zvíťazil už vo voľbách z 31. marca, avšak s tesnejším náskokom 13.729 hlasov. Vládnuca AKP vtedy výsledky napadla pre údajné nezrovnalosti.

Nedeľňajšie voľby v najväčšom tureckom meste boli pozorne sledované doma, no tiež v zahraničí. Podľa mnohých ide o skúšku pre stav demokracie v krajine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.