Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2019, 22:53

V Gruzínsku vyšli tisíce ľudí do ulíc, požadovali rezignáciu ministra vnútra

Rusko v súvislosti s vývojom v Gruzínsku v sobotu dočasne zakázalo lety gruzínskych aerolínií nad ruským územím.

V Gruzínsku vyšli tisíce ľudí do ulíc, požadovali rezignáciu ministra vnútra
Zdroj: Reuters

Tisíce demonštrantov sa zišli v nedeľu pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi, aby štvrtý deň po sebe vyzývali na odstúpenie ministra vnútra a zmeny vo volebných zákonoch.

Protesty sa zameriavajú taktiež na gruzínske separatistické územia, ktoré sú dlhodobo pod kontrolou Ruska, informovala tlačová agentúra AP.

Prvý z protestov vyvolala prítomnosť ruskej delegácie na podujatí v priestoroch gruzínskeho parlamentu, keď poslanec ruskej Štátnej dumy Sergej Gavrilov predniesol prejav z miesta parlamentného predsedu, pričom hovoril po rusky.

Demonštranti sa vo štvrtok snažili vtrhnúť do budovy, na čo proti nim polícia zasiahla gumovými projektilmi a vodnými delami. Pri tomto zásahu utrpelo zranenia vyše 240 osôb.

Protestujúci teraz požadujú, aby minister vnútra Giorgi Gacharia prevzal zodpovednosť za tvrdý postup polície a odstúpil z funkcie.

"Jedinou nádejou pre túto vládu je to, že ľudia budú z protestov unavení. Ale títo ľudia sa neunavia," povedala v nedeľu aktivistka Salome Ugulavová.

Ešte v piatok odstúpil zo svojej funkcie predseda parlamentu Irakli Kobachidze, ktorého odchod takisto požadovali demonštranti za to, že umožnil spomínané vystúpenie ruského poslanca.

Opoziční lídri však ohlásili ďalšie protesty, ktorých účastníci mali požadovať odstúpenie ministra vnútra Gachariu a predčasné parlamentné voľby.

Rusko v súvislosti s vývojom v Gruzínsku v sobotu dočasne zakázalo lety gruzínskych aerolínií nad ruským územím. Ruský prezident Vladimir Putin ešte v piatok zakázal pre obavy o bezpečnosť aj lety ruských aerolínií do prozápadného Gruzínska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.