Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2019, 13:25 Aktualizované dňa 24.06.2019 o 16:25

Vybuchujú náboje, lietajú bomby. Po sérii mohutných explózií evakuovali celé kazašské mesto

  • Jeden človek zahynul, keď jeho automobil zasiahol granát.
  • Minister obrany uistil obyvateľstvo, že v skladoch nebol uložený žiaden rádioaktívny materiál.
  • O príčine explózií polícia zatiaľ neinformovala.
  • V Aryse bol vyhlásený výnimočný stav, armáda mesto nepriedušne uzavrela.
  • V uliciach, ktoré podľa svedkov pripomínajú mínové polia, operujú len ženisti, ktorí odstraňujú nevybuchnuté granáty a úlomky dopadajúcej munície.
Vybuchujú náboje, lietajú bomby. Po sérii mohutných explózií evakuovali celé kazašské mesto
Zdroj: Reuters

Kazašská vláda dnes nariadila evakuovať celé mesto Arys, kde žije zhruba 45-tisíc obyvateľov. Prinútila ju k tomu séria výbuchov v muničných skladoch v priestoroch miestnej vojenskej jednotky. Oznámilo to ministerstvo obrany. Príčiny explózií, ktoré si vyžiadali jednu ľudskú obeť, sa zatiaľ vyšetrujú.

"Ľudia opúšťajú mesto, ako môžu: niektorí sadajú do auta a chvatne odchádzajú, iní odchádzajú pešo, ďalší idú na bicykloch," vykreslil portál Nur.kz. "V pozadí, ako to natočili očití svedkovia, sú počuť výbuchy a sirény." Kvôli pokračujúcim explóziám nemôžu hasiči zasiahnuť proti požiarom, ktoré na niekoľkých miestach vznikli.

"Evakuujeme ľudí. Byť blízko mesta je mimoriadne nebezpečné. Vybuchujú náboje, lietajú bomby. Niektoré domy sú zničené. Črepiny dopadali na pole a zapálili ho," povedal portálu Tengrinews jeden z vojakov, ktorí evakuujú obyvateľov mesta armádnymi vozidlami na bezpečné miesto.

Podľa Umirzaka Šukejeva, guvernéra Turkestánskej oblasti, kde Arys leží, jeden človek zahynul, keď jeho automobil zasiahol granát. Vyše tridsať osôb bolo zranených, z toho dve ťažko. Podľa niektorých zdrojov vyhľadalo lekársku pomoc sedemdesiat ľudí. Minister obrany Nurlan Jermekbajev uistil obyvateľstvo, že v skladoch nebol uložený žiaden rádioaktívny materiál. Do Arysu sa vypravil kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

O príčine explózií polícia zatiaľ neinformovala, pri podobných incidentoch v rokoch 2009, 2014 a 2015 išlo vždy o nedodržiavanie bezpečnostných predpisov pri manipulácii s nebezpečným vojenským materiálom.

V Aryse bol vyhlásený výnimočný stav, armáda mesto nepriedušne uzavrela z obavy pred drancovaním. V uliciach, ktoré podľa svedkov pripomínajú mínové polia, operujú len ženisti, ktorí odstraňujú nevybuchnuté granáty a úlomky dopadajúcej munície.

V meste podľa prvých správ najskôr zaznela mohutná explózia. "Dnes o 09:20 (05:20 SELČ) dostali hasiči hlásenie o výbuchu v sklade a o následnom požiari v areáli vojenskej jednotky mesta Arys v Turkestánskej oblasti," uviedol Nursultan Nurachmetov z ministerstva vnútra s tým, že na mieste zasahovalo 30 hasičov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.