Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2019, 18:17

Ak poškodíte vo svojej krajine ruský pomník, Moskva vás potrestá

Návrh zákona dnes v rozhovore na ruskom armádnom televíznom kanáli Zvezda podporil minister obrany Sergej Šojgu.

Ak poškodíte vo svojej krajine ruský pomník, Moskva vás potrestá
Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo obrany pripravilo návrh zákona, ktorý zavádza sankcie proti osobám podieľajúcim sa na ničení, poškodzovaní alebo znesvätení pamätníkov ruským vojvodcom v zahraničí. Oznámila to dnes agentúra Interfax.

Dotknuté osoby majú byť v Rusku vyhlásené za nežiaduce a ich aktíva v ruských bankách budú zablokované, rovnako ako činnosť podnikov, ktoré títo ľudia v Rusku spravujú či vlastnia.

Podľa zákona, o ktorom ruský parlament zatiaľ nerokoval, by sankciami boli dotknuté osoby bezprostredne podieľajúce sa na poškodzovaní pomníkov či k nemu vyzývajúce, ale aj úradné osoby, ktoré takéto konanie umožnia.

Návrh zákona dnes v rozhovore na ruskom armádnom televíznom kanáli Zvezda podporil minister obrany Sergej Šojgu. Odporučil zároveň, aby ľudia, ktorí sa poškodzovaním alebo znehodnocovaním pomníkov previnia, boli v prípade vstupu na ruské územie zadržaní a trestne stíhaní.

Rusko veľmi pozorne sleduje udržiavanie ruských vojnových pamätníkov v zahraničí a citlivo reaguje na prípadné útoky proti nim. Najčastejšie kritika zaznieva na podobné incidenty v Poľsku a na Ukrajine, prípadne v Pobaltí.

Výhrady voči Českej republike nie sú v tomto ohľade časté. Výnimku tvoria pražský pomník maršala Ivana Koneva, ku ktorému boli vlani v auguste umiestnené tabuľky informujúca o Konevovom podieľaní sa na okupácii Československa v roku 1968. Proti vysvetľujúcej tabuľke protestovalo ruské veľvyslanectvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.