Reprofoto/YouTube
StoryEditor

Ďalšie problémy pre Johnsona. Britská poslankyňa tvrdí, že prišla o prácu na ministerstve pre moslimskú vieru

23.01.2022, 17:59
Autor:
ČTKČTK
Štyridsaťdeväťročná konzervatívna politička Ghaniová skončila ako námestníčka na ministerstve dopravy vo februári 2020.

Britská poslankyňa Nusrat Ghaniová tvrdí, že prišla o prácu námestníčky na ministerstve kvôli tomu, že kolegom nebola príjemná jej moslimská viera.

Ghaniová svoje obvinenia zverejnila v rozhovore s denníkom The Sunday Times v čase, keď premiér a predák Konzervatívnej strany Boris Johnson čelia škandálom okolo večierkov vo svojom sídle v dobe koronavírových lockdownov.

Už bývalá námestníčka na ministerstve dopravy

Štyridsaťdeväťročná konzervatívna politička Ghaniová skončila ako námestníčka na ministerstve dopravy vo februári 2020.

Ako uviedla, povedal jej takzvaný hlavný whip, teda poslanec, ktorý je v parlamente zodpovedný za hlasovaciu disciplínu svojich spolustraníkov, že v súvislosti s jej núteným odchodom z funkcie bola spomínaná viera.

Podľa Ghaniovej jej bolo povedané, že "panujú obavy, že nie som strane lojálni, pretože ju dostatočne neobhajujem proti obvineniam z islamofóbie".

"Bolo mi úplne jasné, že whip a číslo desať ma merajú podľa vyšších štandardov lojality ako ostatní kvôli môjmu pôvodu a viere," dodala poslankyňa. Číslo desať je bežné označenie pre úrad premiéra v Downing Street číslo desať.

Poslancom, ktorý podľa Ghaniovej slová predniesol, bol Mark Spencer. Ten to dnes sám napísal na twitteri. Zároveň však poprel, že v rozhovore s kolegyňou slová o moslimskej viere predniesol.

"Tieto obvinenia sú úplne nepravdivé a považujem ich za ohováranie," napísal Spencer. "Nikdy som nepovedal to, čo je mi pripisované," dodal.

Stretli sa s Johnsonom

S Ghaniovou sa po jej vyhadzove z ministerstva stretol aj premiér Boris Johnson, ktorý ju následne vyzval, aby kvôli svojim tvrdeniam podala oficiálnu sťažnosť.

O schôdzke z júla 2020 dnes informovala premiérova kancelária. Johnson Ghaniovej napísal a vyjadril ohľadom možnej islamofóbie "vážne znepokojenie a vyzval ju, aby podala formálnu sťažnosť". "Ona tak neurobila," dodala Johnsonova kancelária.

"Konzervatívna strana netoleruje žiadne predsudky ani akúkoľvek diskrimináciu," uviedol premiérov úrad.

Obvinenie Ghaniovej sa objavilo v čase, keď premiér Johnson čelí škandálom okolo večierkov, ktoré sa v čase prísnych covidových reštrikcií konali vo vládnych priestoroch vrátane premiérskeho sídla v Downing Street.

Predseda vlády kvôli tomu čelí vzbure niektorých konzervatívnych poslancov. Aféru okolo večierkov vyšetruje vládna úradníčka Sue Grayová.

Podľa dnešnej správy denníka The Times sa zaoberá aj akciami organizovanými priamo v Johnsonovom byte v Downing Street. Výsledok vyšetrovania Grayovej sa očakáva budúci týždeň.

24. máj 2022 05:53