Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2019, 07:21 Aktualizované dňa 07.07.2019 o 12:07

Macron odsúdil Irán za porušenie zmluvy. Chce naďalej rokovať

Macron vyjadril "silné znepokojenie nad ďalším oslabením" dohody z roku 2015, zameranej na obmedzenie iránskych jadrových ambícií.

Macron odsúdil Irán za porušenie zmluvy. Chce naďalej rokovať
Zdroj: Reuters

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes odsúdil rozhodnutie Teheránu obohacovať urán viac, než povoľuje medzinárodná zmluva o iránskom jadrovom programe z roku 2015.

Tento krok podľa neho znamená porušenie dohody, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného činiteľa z Macronova okolia.

​Šéf Elyzejského paláca trvá na tom, že do 15. júla bude s iránskymi predstaviteľmi hľadať podmienky, za akých by rokovania o iránskom jadrovom programe mohla byť obnovená. Teherán dnes oznámil, že bude obohacovať urán na takú úroveň, akú bude potrebovať.

Medzinárodná zmluva z roku 2015 pritom stanovila limit 3,6 percenta. Irán sa tento rok rozhodol dohodu vypovedať, pretože od nej vlani jednostranne odstúpili Spojené štáty a obnovili sankcie proti Teheránu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.