Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2019, 22:39

Pompeo varoval Irán po jeho kroku: Povedie to k jeho ďalšej izolácii a sankciám

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo varoval Irán pred negatívnymi dôsledkami.

Pompeo varoval Irán po jeho kroku: Povedie to k jeho ďalšej izolácii a sankciám
Zdroj: Reuters

Po oznámení Iránu, že poruší jedno z ústredných ustanovení medzinárodnej jadrovej dohody z roku 2015, varoval americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v nedeľu islamskú republiku pred negatívnymi dôsledkami. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Ďalšia izolácia a sankcie

"Najnovšie rozšírenie jadrového programu Iránu povedie k ďalšej izolácii a sankciám," napísal šéf diplomacie USA na Twitteri. Vyzval súčasne ďalšie krajiny, aby obnovili uplatňovanie dlhoročnej zásady toho, že nebude dochádzať k obohacovaniu uránu pre iránsky jadrový program.

"Iránsky režim vyzbrojený jadrovými zbraňami by predstavoval ešte väčšiu hrozbu pre svet," zdôraznil Pompeo.

Irán predtým vyhlásil, že od 7. júla odstupuje od ďalšej časti jadrovej dohody s veľmocami a začne s obohacovaním uránu nad rámec limitu, ktorý je 3,67 percenta.

Hrozby z Iránu

Podľa vyhlásenia Teheránu z nedeľňajšieho dopoludnia malo k tomuto kroku dôjsť v priebehu najbližších niekoľkých hodín.

Irán tiež pohrozil, bude naďalej znižovať svoje záväzky v rámci jadrovej dohody každých 60 dní, pokiaľ ju ostatné strany nebudú dodržiavať.

​Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Irán uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN (Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou) a Nemeckom.

Vinu za súčasné napätie pripisuje Irán Spojeným štátom, ktoré pod vedením súčasného prezidenta Donalda Trumpa od dohody vlani odstúpili a uvalili na Teherán sériu sankcií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.