Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2019, 23:33

Trump opäť varoval Irán. Mal by byť veľmi opatrný, tvrdí

Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Trump opäť varoval Irán. Mal by byť veľmi opatrný, tvrdí
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump adresoval v utorok Iránu ďalšie varovanie v súvislosti s porušovaním záväzkov týkajúcich sa obohacovania uránu v tejto islamskej republike. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Irán robí veľa zlých vecí... a radšej by mal byť veľmi opatrný," povedal Trump pred novinármi v Bielom dome. Vyjadril sa pritom v podobnom duchu ako v nedeľu, keď Iránu odkázal, že "by si mal dávať pozor".

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok potvrdila, že Irán začal obohacovať urán na 4,5-percentný podiel štiepneho izotopu, hoci sa v tzv. jadrovej dohode z roku 2015 zaviazal k neprekračovaniu limitu 3,67 percenta. MAAE tiež potvrdila prekročenie 300-kilogramového limitu pre zásoby nízkoobohateného uránu.

Dohoda z roku 2015, oficiálne označovaná ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Spojené štáty odstúpili od tejto dohody už v máji 2018 a následne obnovili sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.