Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 13:20 Aktualizované dňa 10.07.2019 o 13:26

Britský veľvyslanec v USA, ktorý kritizoval Trumpa, odstúpil z funkcie

Kim Darroch svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že je pre neho nemožné ďalej veľvyslanecký úrad zastávať.

Kim Darroch
Zdroj: TASR/AP

Britský veľvyslanec v Spojených štátoch Kim Darroch, ktorý v uniknutých diplomatických depešiach kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, odstúpil.

Oznámilo to britské ministerstvo zahraničia.

​Darroch svoje rozhodnutie podľa agentúry Reuters zdôvodnil tým, že je pre neho nemožné ďalej veľvyslanecký úrad zastávať.

Trump v posledných dňoch na Darrocha opakovane na Twitteri útočil, nazval ho okrem iného veľkým hlupákom a bláznom a vyhlásil, že s ním Spojené štáty už nebudú rokovať.

Obsah diplomatických depeší, ktorý zverejnil nedeľník Mail on Sunday, vyvolal na oboch stranách Atlantiku kritické reakcie.

Darroch za posledné dva roky do Londýna okrem iného odkázal, že prezident Trump je "nestabilný" a "neschopný" a že neverí v možnosť zlepšenia jeho vlády.

​Darroch opúšťa veľvyslanecký úrad predčasne, menovaný bol totiž do konca tohto roka. V rezignačnom vyhlásení poďakoval všetkým v Británii aj v USA, ktorí ho v posledných ťažkých dňoch podporili.

Veľvyslanca sa zastala britská vláda vrátane ministra zahraničia Jeremyho Hunta a premiérky Theresy Mayovej, hoci uviedli, že sa s jeho názormi nestotožňujú.

​Vládni predstavitelia však zdôrazňovali, že úlohou veľvyslanca je odovzdávať do Londýna úprimné informácie.

Končiaca premiérka Mayová pri dnešných interpeláciách v dolnej komore parlamentu označila Darrochovo rozhodnutie opustiť veľvyslaneckú pozíciu za poľutovaniahodné. "Spojenému kráľovstvu slúžil celý život a za to mu dlhujeme obrovskú vďačnosť," povedala. Dodala, že s odchádzajúcim veľvyslancom dnes ráno hovorila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.