Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 07:46

Putinova komisia kritizuje stavanie pomníkov Stalinovi, ukazuje na milióny obetí

Je to nielen v rozpore s morálkou, ale je to aj prejav neúcty k našim predkom i k oficiálnej politike štátu, tvrdí šéf komisie Sergej Karaganov.

Putinova komisia kritizuje stavanie pomníkov Stalinovi, ukazuje na milióny obetí
Zdroj: Wikimedia Commons

Komisia pre historickú pamäť pri Rade pre ľudské práva pri kancelárii ruského prezidenta kritizovala stále pretrvávajúcu prax stavania pamätníkov Josifovi Stalinovi v ruských obciach a mestách.

Ako informovala agentúra Interfax, členovia rady vo svojom vyhlásení štvrtkovom vyjadrili presvedčenie, že "tí, ktorí to robia, dobrovoľne alebo z nevedomosti zabúdajú či dokonca ospravedlňujú politické represie", smrť či väznenie "miliónov našich spoluobčanov, často tých najlepších z najlepších", deportácie, kolektivizáciu či hladomor.

Autori vyhlásenia zdôrazňujú, že "títo naši spoluobčania sú tiež obeťami tohto režimu: boli zbavení súcitu s našou vážne poráňanou krajinou".

Predseda stálej rady pri Komisii pre historickú pamäť Sergej Karaganov podľa Interfaxu uviedol, že nie je možné zakázať stavanie pomníkov Stalinovi na súkromných pozemkoch. Označil však za neprijateľné, keď k tomu dochádza na pozemkoch či budovách patriacich štátu.

"Je to nielen v rozpore s morálkou, ale je to aj prejav neúcty k našim predkom i k oficiálnej politike štátu".

Obeťami stalinistických represií sa v 30. rokoch v Sovietskom zväze stali milióny ľudí.

Posledným v Rusku medializovaným prípadom je finančná zbierka na pomník Stalinovi v meste Kirov, ktorú iniciovala miestna pobočka politickej strany Komunisti Ruska.

Zbierku vypísali 24. mája a doteraz vyzbierali 100-tisíc rubľov (1 400 eur). Celkovo plánujú zozbierať dva milióny rubľov (28-tisíc eur). Suma bude použitá na samotný pamätník a na kúpu pozemku pod ním.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.