Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 10:44

Irán hrozí Británii: Toto je nebezpečná hra, ktorá bude mať následky

  • Irán obviňuje Veľkú Britániu, že zadržala jeho tanker na popud Spojených štátov.
  • Tri iránske lode sa v stredu v Hormuzskom prielive pokúsili zadržať britský tanker.
  • Priplávali k nemu lode elitných iránskych revolučných gárd a nariadili mu, aby zmenil kurz.
  • Fregata britského námorníctva, ktorá tanker sprevádzala, namierila na Iráncov zbrane a slovne ich varovala, aby sa stiahli, čo urobili. 
Irán hrozí Británii: Toto je nebezpečná hra, ktorá bude mať následky
Zdroj: TASR/AP

Teherán dnes opäť vyzval Britániu, aby okamžite prestala zadržiavať iránsky tanker, ktorý minulý týždeň zadržalo pri Gibraltári britské námorníctvo. Urobilo tak na základe podozrenia, že loď napriek európskym sankciám prevážala ropu do Sýrie. S odvolaním sa na dnešné oznámenie hovorcu iránskeho ministerstva zahraničia o tom informovala agentúra Reuters.

"Toto je nebezpečná hra, ktorá bude mať následky - právne argumenty pre zadržanie nie sú platné ... prepustenie tankera je v záujme všetkých krajín," uviedol hovorca Abbás Musáví. Dodal tiež, že Británia konala na popud Spojených štátov.

Vážny incident

​Británia vo štvrtok informovala, že tri iránske lode sa v stredu v Hormuzskom prielive pokúsili zadržať britský tanker. Ten sa pohyboval v Perzskom zálive, keď k nemu priplávali lode elitných iránskych revolučných gárd. Iránci podľa amerických zdrojov nariadili tankeru, aby zmenil kurz a zastavil v neďalekých iránskych vodách.

Fregata britského námorníctva, ktorá tanker sprevádzala, namierila na Iráncov zbrane a slovne ich varovala, aby sa stiahli, čo urobili. Irán však následne takú interpretáciu udalostí odmietol.

Napätie medzi USA a Iránom sa stupňuje od minulého roka, keď americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstupujú od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Washington následne na Teherán uvalil nové sankcie, ktoré okrem iného obmedzujú možnosti Iránu obchodovať s ropou.

Ultimátum Iránu

​Irán v uplynulých týždňoch začal časti dohody vypovedať a odkázal ostatným signatárom, že v tom bude pokračovať, ak nepodniknú kroky na zmiernenie vplyvu amerických sankcií na Irán. Na ultimátum, ktoré im k tomu Irán dal, ostatní signatári nereagovali.

Európski signatári - Francúzsko, Británia a Nemecko - postup Spojených štátov kritizovali a vyjadrovali úmysel dohodu zachrániť. Zároveň sa však rovnako ako USA obávajú iránskeho raketového programu a aktivít v regióne, kde Teherán politicky a vojensky podporuje svojich spojencov najmä v Sýrii a Jemene.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.