Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 15:59

"Prechádzame z Peugeota 207 na Formulu 1." Francúzi predstavili novú útočnú jadrovú ponorku

Nové jadrové ponorky nesú strely s dosahom až tisíc kilometrov.

"Prechádzame z Peugeota 207 na Formulu 1." Francúzi predstavili novú útočnú jadrovú ponorku
Zdroj: Reuters

V meste Cherbourg na severozápade Francúzska dnes bola za prítomnosti prezidenta Emmanuela Macrona slávnostne predstavená prvá útočná jadrová ponorka nového typu.

Plavidlo Suffren triedy Barracuda je prvou zo šiestich nových ponoriek, ktoré si armáda objednala. Váži 5-tisíc ton, ponoriť sa môže na 70 dní až do hĺbky 350 metrov a prvýkrát bola koncipovaná tak, aby na nej mohli slúžiť muži i ženy.

Na more do testovacej prevádzky sa 99 metrov dlhý kolos z čiernej ocele vydá zrejme budúci rok a ďalšie vyplávajú v nasledujúcom desaťročí. Nové ponorky, prvé po viac ako desiatich rokoch, nahradia starnúce francúzske ponorky triedy Rubis, ktoré sú v prevádzke od 80. rokov.

"Prechádzame z Peugeota 207 na Formulu 1," vyhlásil hovorca námorníctva Bertrand Dumoulin. Nové plavidlá sú podľa neho viacúčelové a "desaťkrát nenápadnejšie" než ponorky triedy Rubis.

Ich úlohou bude chrániť lietadlové lode a štvoricu ponoriek vybavených jadrovými strelami, pátrať po nepriateľských ponorkách a zbierať spravodajské informácie. Ich zvláštnosťou je, že nemajú periskop. Na sledovanie diania na povrchu používajú kamery.

"Je absolútne nevyhnutné, aby sme boli prítomní v krízových oblastiach, a ak by to bolo nutné, aby sme predstavovali hrozbu," povedal portálu CNnews náčelník generálneho štábu François Lecointre.

Nové jadrové ponorky triedy Barracuda nie sú vybavené jadrovými strelami, ale sú na atómový pohon. Vďaka tomu sú tichšie ako konvenčné ponorky s diesel-elektrickým pohonom, pripomína agentúra AFP.

Nesú strely s dosahom až tisíc kilometrov. Tie by podľa Lecointrea mohli byť použité pri akciách ako operácia Hamilton, čo bolo spojenecké bombardovanie Damasku a Homsu v Sýrii v apríli 2018 v odvete za chemický útok v Dume.

Ponorky triedy Barracuda by mali slúžiť najmenej do roku 2060. Program Barracuda vyšiel štát na 9,1 miliardy eur. Ponorka nesie meno francúzskeho admirála Pierra Andrého de Suffrena, ktorý sa preslávil v 18. storočí v námorných bitkách proti Angličanom.

Počet ponoriek vo svete stúpol v posledných piatich rokoch o šesť percent, je ich okolo 450. Jadrové ponorky majú len Spojené štáty, Británia, Rusko, Čína a Francúzsko.

Ostatné krajiny ako India a Austrália obnovujú svoju konvenčnú flotilu a ďalšie štáty ako Malajzia, Bangladéš alebo Vietnam si obstarávajú nové plavidlá, uviedla AFP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.