Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 16:38

Americký minister práce odstúpil kvôli prípadu magnáta Epsteina

Rezignáciu Alexandra Acostu potvrdil prezident Donald Trump s tým, že ministra dočasne nahradí jeho námestník Patrick Pizzella.

Americký minister práce odstúpil kvôli prípadu magnáta Epsteina
Zdroj: Reuters

Americký minister práce Alexander Acosta dnes ohlásil demisiu. Rozhodol sa tak po kritike, ktorej čelil kvôli riešeniu prípadu magnáta Jeffreyho Epsteina v čase svojho pôsobenia na Floride.

​Acostovu rezignáciu potvrdil prezident Donald Trump s tým, že ministra dočasne nahradí jeho námestník Patrick Pizzella.

Trump novinárom povedal, že si myslia, že Acosta odviedol dobrú prácu, avšak sám sa rozhodol, že by bol príťažou administratívy kvôli tomu, že ako floridský generálny prokurátor riešil Epsteinov prípad pred niekoľkými rokmi.

Epstein je vo väzbe od minulej soboty a je obvinený na federálnom súde zo sexuálneho zneužívania maloletých dievčat. Hrozí mu vysoký trest.

Činy, z ktorých je obviňovaný, sa vzťahujú na obdobie rokov 2002 a 2005. Bol za ne súdený už na Floride, kedy sa dohodol so súdom a v roku 2008 dostal 18 mesiacov väzenia.

Odpykal si z nich 13 mesiacov s tým, že mohol cez deň pracovať a vo väznici len prespávať.

Floridským prokurátorom bol vtedy Acosta, ktorý v stredu povedal, že odstúpiť nemieni, a obhajoval niekdajšiu dohodu s Epsteinom s tým, že cieľom bolo dostať ho za mreže a urobiť to najlepšie pre obete. Epstein sa touto dohodou vyhol federálnemu stíhaniu.

"Zatelefonoval som dnes ráno prezidentovi, aby som mu povedal, že to najlepšie, čo môžem urobiť, je odstúpiť," povedal dnes Acosta pred novinármi, kam prišiel spolu s Trumpom.

Rezignácia začne platiť za sedem dní a Acosta tvrdí, že nechce dávať dôvod na to, aby ho Epsteinov prípad odvádzal od práce ministra. "Máme úžasnú ekonomiku a je potrebné sa zamerať na vytváranie pracovných miest," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.