Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 19:16

Život ako vo vojnovej zóne. Kapským mestom otriasa násilie gangov, vláda posiela do ulíc vojakov

Od začiatku roka bolo zabitých v chudobných štvrtiach Kapského mesta takmer dvetisíc ľudí.

Život ako vo vojnovej zóne. Kapským mestom otriasa násilie gangov, vláda posiela do ulíc vojakov
Zdroj: Reuters

Juhoafrická republika rozmiestní v uliciach Kapského Mesta vojakov, ktorí majú polícii pomôcť potlačiť narastajúce násilie.

Krajina k podobným bezpečnostným krokom pristupuje väčšinou len cez vianočné sviatky a počas novoročných osláv, kedy v chudobnejších častiach mesta ovládaných gangmi významne narastá kriminalita, napísala dnes agentúra Reuters.

Mieru kriminality hlavne v černošských a rasovo zmiešaných chudobných štvrtiach miestne úrady tento týždeň prirovnali k vojnovej zóne, od začiatku roka tu bolo zabitých takmer dvetisíc ľudí.

Najproblematickejšie sú slumy na predmestí Kapského Mesta, kde k aktivite gangov prispieva vysoká miera nezamestnanosti a užívania drog.

Juhoafrická vláda chce niekoľko stoviek vojakov vyslať do ulíc od júla do októbra. Navýšenie ostrahy je odpoveďou aj na prípad niekoľkonásobnej vraždy, ktorá minulý týždeň otriasla celou krajinou. Vrah zastrelil šesť žien vo veku od 18 do 26 rokov v ich vlastnom domove, deň nato bolo pri rôznych incidentoch zastrelených päť mladých mužov.

"V Západnom Kapsku bolo za posledných šesť mesiacov zavraždených 1875 ľudí. To znamená, že tí sociálne najslabší občania žijú vo vojnovej zóne," uviedol jeden z predstaviteľov dozerajúci na bezpečnosť provincie Albert Fritz.

Opatrenie ministerstva obrany má aj svojich kritikov. Podľa bezpečnostného analytika Garetha Newhama nasadenie armády problém nevyrieši. "Je to krátkodobá a neudržateľná náplasť na krízu," uviedol Newham.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.