Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2019, 12:19

Izraelský minister školstva chce homosexuálov posielať na terapiu. Sám ju v minulosti vykonával

Nový minister školstva chce zároveň obnoviť zvrchovanosť Izraela nad územiami Palestíny.

Izraelský minister školstva chce homosexuálov posielať na terapiu. Sám ju v minulosti vykonával
Zdroj: Reuters

Nový izraelský minister školstva Rafi Perec sa domnieva, že by homosexuáli mali prejsť psychoterapiou, ktorá ich sexuálnu orientáciu zmení. Domnieva sa tiež, že Izrael by mal vládnuť aj na Západnom brehu Jordánu a že Palestínčania by mali mať svoje práva, ale nie právo voliť.

Perec to povedal v sobotňajšom rozhovore s televíznou stanicou Channel 12. Premiér Benjamin Netanjahu označil ministrove výroky za neprijateľné a odporujúce názorom vlády.

Perec je ortodoxný rabín a povedal, že s výchovou má veľké skúsenosti. Na otázku, či si myslí, že je možné zmeniť sexuálnu orientáciu človeka terapiou, pritakal. Povedal, že v minulosti takúto terapiu vykonával a poskytol dotknutým podporu aj konzultáciu.

Dodatočne potom v rozhovore s denníkom The Jerusalem Post povedal, že si nemyslí, že by všetci homosexuálne orientovaní mladí ľudia museli byť poslaní na terapeutické sedenie.

K otázkam týkajúcim sa izraelsko-palestínskych vzťahov Perec povedal, že sa bude usilovať o rozšírenie izraelskej zvrchovanosti nad Judeou a Samáriou, čo je historické označenie palestínskeho Západného brehu Jordánu, kde chcú mať Palestínčania vlastný štát. Perec vraj chce zachovať ich práva, ale nie právo volebné.

Nepoprel, že by sa tak vytvorili podmienky apartheidu. "Žijeme v dobe veľmi zložitých pomerov v izraelskej spoločnosti a budeme musieť nájsť riešenie: Kde budeme mať zvrchovanosť a či sa bude vzťahovať na ľudí alebo na územie," povedal.

Netanjahu s Perecom po odvysielaní rozhovoru hovoril a minister vraj objasnil, že školstvo bude naďalej vzdelávať chlapcov a dievčatá bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. K výrokom o apartheide sa Netanjahu nevyjadril.

Izrael čakajú v septembri opakované voľby, pretože po tých aprílových sa Netanjahuovi nepodarilo zostaviť vládnu koalíciu.

Na Perecove slová reagovalo niekoľko politikov. Bývalý premiér Ehud Barak, ktorý ide do volieb s novozaloženou stranou, odkázal Netanjahuovi aj Perecovi, že "nikoho pretvárať nebudú". "To my zmeníme vašu temnú vládu na vládu osvietenú, postavenú na rovnosti, hodnotách a demokracii," povedal.

Šéf centristického Merecu Nican Horovic, ktorý je prvý z Izraelčanov, ktorí sa otvorene hlásia k svojej homosexualite a stojí na čele politickej strany, Netanjahua vyzval, aby Pereca z funkcie odvolal.

"Terapia v mene zmeny sexuálnej orientácie je nebezpečná vec, ktorá môže mladých ľudí dohnať aj k samovražde. Ministrove výroky sú nielen nezodpovedné, ale môžu ohroziť životy. Nemôže zodpovedať za budúcnosť našich detí," povedal Horovic.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.