Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 11:42

Ruská polícia podozrieva kľúčové vedecké pracovisko zo špionáže

Moskovský súd poslal do domáceho väzenia pracovníka Ústredného vedeckovýskumného ústavu strojárenstva Sergeja Meščerjakova.

Ruská polícia podozrieva kľúčové vedecké pracovisko zo špionáže
Zdroj: TASR/AP

Ruská kontrarozviedka pokračuje v postihu vedeckých pracovníkov hlavného ruského výskumného ústavu kozmickej a zbrojnej techniky, ktorých podozrieva zo špionáže a velezrady. Podľa správy agentúry TASS dnes moskovský súd poslal do domáceho väzenia pracovníka Ústredného vedeckovýskumného ústavu strojárenstva Sergeja Meščerjakova. Za posledný rok je to už tretí vedec tejto inštitúcie podozrivý zo spolupráce so západnými tajnými službami.

Meščerjakov je podľa TASS podozrivý z vlastizrady, za čo mu hrozí až dvadsaťročné väzenie. Aké informácie mal do cudziny odovzdávať, agentúra neuviedla. Ústav, v ktorom pracuje, je kľúčovým pracoviskom vesmírnej agentúry Roskosmos a podieľa sa aj na vývoji strategických rakiet pre ruskú armádu.

Nedávno bol podľa TASS pre podozrenie zo špionáže a velezrady zatknutý Meščerjakovov kolega Roman Kovaľov, od minulého roka čaká vo väzení na súd ďalší vedec toho istého výskumného ústavu Viktor Kudrjavcev. Bol obvinený, že odovzdával tajné informácie istému vedeckému ústavu v Belgicku.

Vlani v lete ruská tajná polícia podnikla v kanceláriách Ústredného vedeckovýskumného ústavu strojárstvo raziu. Podľa vtedajších správ ruskej tlače sa objavilo podozrenie, že do rúk západných rozviedok sa dostali výsledky prísne tajných výskumov v oblasti nadzvukových rakiet, ktoré sú významnou súčasťou plánov modernizácie ruskej výzbroje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.