Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 13:33

Mladá nemecká kapitánka chce previezť do Európy pol milióna migrantov

Migrantov, ktorí uviazli v Líbyi, musí podľa nemeckej kapitánky Európa "okamžite dostať do bezpečnej krajiny".

Mladá nemecká kapitánka chce previezť do Európy pol milióna migrantov
Zdroj: Reuters

Nemecká kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová vyzvala, aby Európa prijala pol milióna ľudí, ktorí sa v Líbyi ocitli v moci prevádzačov, či živoria v miestnych utečeneckých táboroch.

V rozhovore poskytnutom nemeckému denníku Bild Racketeová zdôraznila, že Európa má voči Afrike kvôli koloniálnej minulosti historickú zodpovednosť.

​Nemeckú kapitánku v súčasnosti v Taliansku vyšetrujú kvôli porušeniu zákazu vstúpiť do výsostných vôd s africkými migrantmi. Teraz sa ukrýva na tajnom mieste, vo štvrtok by sa však mala vrátiť na Sicíliu na výsluch.

Ako v koncentračných táboroch

Migrantov, ktorí uviazli v Líbyi, musí podľa nemeckej kapitánky Európa "okamžite dostať do bezpečnej krajiny". "Počúvame o pol milióne ľudí, ktorí sú v moci prevádzačov či v utečeneckých táboroch. Musíme ich odtiaľ dostať," povedala nemeckému bulvárnemu denníku Racketeová. "Musíme im okamžite pomôcť v bezpečnom preplavení do Európy," dodala.

Rozhovor nemeckému denníku poskytla Racketeová, ktorá sa kvôli vyhrážkam na sociálnych sieťach skrýva, na bližšie neurčenom mieste v Alpách.

V líbyjských utečeneckých táboroch podľa 31-ročnej kapitánky panujú podmienky podobné tým v nacistických koncentračných táboroch, líbyjská pobrežná stráž sa podľa nej podieľa na obchodovaní s ľuďmi.

​Zástupcovia OSN opakovane upozorňujú, že v líbyjských utečeneckých táboroch panujú katastrofálne podmienky. Chýba podľa nich jedlo, pitie i toalety. Podľa niektorých správ sú migranti v táboroch dokonca mučení a zneužívaní.

Dôsledok nemeckého vládnutia

Racketeová v rozhovore uviedla, že je "historickou zodpovednosťou" Európy migrantov z táborov v Líbyi prijať. Podmienky, ktoré v Afrike teraz panujú, aj aktuálne mocenské pomery na kontinente sú totiž podľa nej výsledkom pôsobenia Nemecka a ďalších európskych štátov "v koloniálnej dobe".

Okrem prijímania utečencov by mala Európa podľa nemeckej kapitánky viac úsilia vynakladať aj na boj proti klimatickým zmenám, aby tak zabránila problémom, ktoré podľa nej Afričanov k úteku zo svojich krajín nútia. "Emisie oxidu uhličitého musíme dostať na nulu," povedala.

Racketeová bola zadržaná talianskou políciou 29. júna po tom, čo napriek zákazu miestnych úradov vplávala s loďou Sea-Watch 3 do talianskych vôd s loďou so 40 africkými migrantmi. "Konali sme podľa práva, o tom som presvedčená," povedala v rozhovore pre Bild.

Kapitánku v Taliansku držali od konca júna v domácom väzení, 2. júla ju súd prepustil. Odvtedy sa skrýva. Naďalej však čelí podozreniu, že napomáhala ilegálnej migrácii. Vo štvrtok by mala doraziť na odložený výsluch do sicílskeho mesta Agrigento.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.