Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 10:44

Von der Leyenovej prejav k europoslancom: Hovorila o minimálnej mzde aj migrácii

V otázkach zahraničnej politiky by podľa Ursuly von der Leyenovej mali členské štáty EÚ prejsť na hlasovania kvalifikovanou väčšinou.

Von der Leyenovej prejav k europoslancom: Hovorila o minimálnej mzde aj migrácii
Zdroj: Reuters

Dôrazom na boj s klimatickými zmenami, ale aj na posilnenie sociálneho rozmeru Únie či rešpektom k názorom europarlamentu sa dnes dopoludnia snažila získať hlasy potrebné väčšiny poslancov nemecká kandidátka do čela Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

V približne polhodinovom prejave tiež zdôrazňovala, že Európska únia je priestor spoločných hodnôt, ktoré je potrebné spoločne brániť.

​Už v prvých sto dňoch svojho pôsobenia na čele Európskej komisie sľúbila von der Leyenová nový európsky klimatický zákon, v ktorom by bolo zakotvené, že v roku 2050 bude Európa uhlíkovo neutrálnym kontinentom.

Vyššie majú zodpovedajúcim spôsobom byť aj záväzky pre bližšie časové obdobie a zmeny by mal financovať nový a rozsiahly investičný plán pre udržateľnú Európu.

Navýšenie pobrežnej stráže

Zdôraznila aj potrebu spoločného úsilia celého sveta v tejto oblasti, EÚ sa podľa nej všeobecne bude vždy zasadzovať o mnohostranné a spoločné riešenia.

Európa podľa nej musí byť spravodlivá v sociálnej oblasti, kde by jej komisia chcela prispieť k tomu, že všetky štáty zavedú svoju minimálnu mzdu. Spravodlivosť však podľa nej znamená aj zodpovedajúce zdanenie napríklad veľkých internetových firiem, ktoré v EÚ výrazne zarábajú s využitím jej infraštruktúry aj kvalifikovaných pracovníkov.

​Medzi ďalšími témami, ktoré von der Leyenová pred europoslancami zmienila, nechýbala ani migrácia. Podľa nemeckej ministerky obrany treba Európskou pobrežnú a pohraničnú stráž výrazne navýšiť na 10-tisíc ľudí nie až v roku 2027, ale oveľa skôr, najneskôr do roku 2024.

V otázkach zahraničnej politiky by podľa doterajšej nemeckej ministerky obrany mali členské štáty EÚ prejsť na hlasovania kvalifikovanou väčšinou , aby bola EÚ akcieschopnejšia.

Boj s organizovaným zločinom

Von der Leyenová tiež uviedla, že predloží nový návrh reformy pravidiel Únie, ktoré sa týkajú migrácie aj azylovej politiky, hoci si je vraj dobre vedomá, ako podobné debaty členské krajiny rozdeľujú.

Je podľa nej potrebné zachraňovať ľudí na mori a zlepšovať situáciu utečencov, napríklad v spolupráci s OSN, ale aj rozbíjať siete prevádzačov a bojovať s organizovaným zločinom. "Potrebujeme empatiu aj rozhodnú akciu," povedala.

​​"Treba sa pozrieť na to, ako môžeme prekonať naše rozdielne pohľady," poznamenala s tým, že cieľom je zachovať voľný pohyb vo vnútri Únie.

Kandidátka sa tiež opäť vyslovila za mechanizmus, ktorý by na európskej úrovni posudzoval stav právneho štátu vo všetkých krajinách EÚ. "Tu nie sú možné kompromisy," vyhlásila.

Sľuby, ktoré dnes von der Leyenová v prejave urobila, do značnej miery opakujú jej písomné vyhlásenia z uplynulých dní. Do čela komisie ju začiatkom mesiaca vybral summit EÚ. Či ju dnes nadpolovičná väčšina europoslancov do funkcie podporí, sa ukáže večer po tajnej voľbe, ktorá začína o 18:00.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.