Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 19:34 Aktualizované dňa 16.07.2019 o 20:02

Europoslanci rozhodli. Zvolili Leyenovú za šéfku Komisie

V dnešnom tajnom hlasovaní získala jej nominácia podporu 383 poslancov europarlamentu.

Europoslanci rozhodli. Zvolili Leyenovú za šéfku Komisie
Zdroj: Reuters

V čele budúcej Európskej komisie bude doterajšia nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová.

V dnešnom tajnom hlasovaní získala jej nominácia tesnú podporu 383 poslancov europarlamentu, oznámil jeho predseda David-Maria Sassoli.

Nemecká politička, ktorú do funkcie navrhol summit EÚ začiatkom tohto mesiaca, potrebovala najmenej 374 hlasov. Nakoniec teda dostala len o deväť hlasov viac. Proti bolo 327 členov Európskeho parlamentu.

​"Ďakujem vám za dôveru, ktorú ste mi dali," povedala Leyenová, blízka spolupracovníčka nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, krátko potom čo šéf europarlamentu oznámil výsledky hlasovania. Uviedla, že si je vedomá veľkej zodpovednosti, ktorá pred ňou teraz stojí.

Tesná väčšina hlasov

Svoje zvolenie šesťdesiatročná nemecká politička pokladá za hlas "pre silnú Európu od východu na západ, od severu k juhu", pre Európu, ktorá je odhodlaná bojovať za vlastnú budúcnosť a nebojovať medzi sebou.

Z výsledku tajného hlasovania je však zrejmé, že Leyenová nedokázala o svojich kvalitách pre prácu na čele Európskej komisie presvedčiť značný počet europoslancov ani z tých frakcií, ktoré jej oficiálne pred tajným hlasovaním vyslovili podporu.

Zostaví si svoj tím

Existujúceho predsedu EK Jeana-Claudea Junckera by mala Leyenová nahradiť od začiatku novembra. Dovtedy musí v spolupráci s členskými krajinami EÚ zostaviť svoj tím, praje si pritom čo najvyrovnanejšie zastúpenie mužov a žien.

Každého z budúcich eurokomisárov čaká následne vypočutie pred príslušnými výbormi europarlamentu a býva pravidlom, že niektorí neuspejú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.