Reuters/Anna Kudriavtseva
StoryEditor

Fotogaléria: Rusi môžu udrieť v každej sekunde. Ukrajinskí vojaci v prvej línii sa pripravujú na útok

24.01.2022, 13:09
Autor:
jfjf
Ukrajinské ozbrojené sily nachádzajúce sa na hraniciach s územím, ktoré kontrolujú separatisti, sú v neustálej pohotovosti.

Napätie na Ukrajine stúpa a prejavuje sa to aj na hraniciach zón, ktoré sú okupované proruskými separatistami. Príslušníci ukrajinskej armády a militantných separatistických skupín z Doneckej ľudovej republiky (DĽR) nedávno začali so vzájomným obviňovaním sa z vyzbrojovania a príprav na vojenský konflikt.

Už koncom minulého roka sa pritom objavili správy, že sa na východe Ukrajiny, v separatistami kontrolovanom regióne Donbas, začali pohybovať ruskí žoldnieri. Kremeľ sa už v tej dobe od podobných aktivít dištancoval.

Na oboch stranách hranice, ktorá rozdeľuje separatistické územia a územie Ukrajiny, je však neustále rušno. Príslušníci ukrajinských ozbrojených síl, rovnako ako separatistickí militanti, majú oblasť kontaktnej línie pod neustálim dohľadom.

Celý svet pritom s napätím sleduje vývoj situácie, ktorú rozohralo Rusko. Na hraniciach s Ukrajinou rozmiestnilo desiatky tisíc vojakov pričom západné mocnosti v tejto súvislosti upozorňujú na inváziu, ktorá sa môže začať prakticky v každej sekunde. Moskva však podobné úvahy opakovane odmieta.

Eskalácia je podľa niektorých vyjadrení natoľko vážna, že Európa sa ocitla na pokraji veľkého konfliktu. „Nikdy od rozpadu Juhoslávie nebola Európa bližšie vojne,“ vyhlásil nedávno v dôvernom rozhovore s BBC nemenovaný predstaviteľ európskej diplomacie.

24. máj 2022 05:23