Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 11:01 Aktualizované dňa 18.07.2019 o 12:28

Nicholsonová získala významnú funkciu, europoslanci odmietli poľskú expremiérku

  • Lucia Ďuriš Nicholsonová sa stane predsedníčkou jedného z najväčších a najvýznamnejších výborov v europarlamente.
  • Europoslankyňa zvažovala kandidatúru v budúcoročných voľbách do Národnej rady SR, avšak štvrtkové zvolenie za šéfku výboru mení situáciu.
Lucia Nicholsonová
Zdroj: TASR

Významný výbor europarlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) povedie slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Pri tajnej voľbe dnes získala 38 hlasov.

Konzervatívna frakcia ECR, ktorá má právo predsednícke kreslo výboru obsadiť, ju dnes nominovala potom, čo výbor už dvakrát odmietol do svojho čela zvoliť bývalú poľskú premiérku Beatu Szydlovú.

​Jedným z podpredsedov sa následne stal český europoslanec Tomáš Zdechovský.

"Teraz musím zrušiť dovolenku s manželom a to pre mňa nie je jednoduché. Takže vďaka, že ste mi toto urobili," povedala svojim kolegom z výboru s úsmevom Ďuriš Nicholsonová, ktorá sa o svojej nominácii zo strany ECR dozvedela až ráno.

Zvolenie mení situáciu

Kolegom sa potom predstavila a pripomenula, že medzi rokmi 2010 až 2012 napríklad pracovala ako štátna tajomníčka na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, kde riešila práve otázky zamestnanosti a sústredila sa na znevýhodnené skupiny, vrátane sociálne vylúčených ľudí v rómskych komunitách.

Nicholsonová zvažovala kandidatúru v budúcoročných voľbách do Národnej rady SR, avšak štvrtkové zvolenie za šéfku výboru mení situáciu. Pre TASR to potvrdila samotná europoslankyňa.

Priznala, že "jej zvolenie je pre ňu novou situáciou, ktorú nečakala, váži si ju", a preto akékoľvek ďalšie aktivity vzhľadom k domácej politike bude reflektovať v súvislosti s novou funkciou na pôde EP.

Český europoslanec Zdechovský po zvolení pre novinárov podotkol, že cieľom jeho práce vo výbore nebudú ďalšie regulácie, kvóty či zavádzanie jednotnej minimálnej mzdy.

"Proti podobným návrhom budem aktívne vystupovať. Naopak plánujem presadzovať čo najefektívnejšie využívanie financií z Európskeho sociálneho fondu a celkovo hľadať a riešiť rôzne medzery v legislatíve tak, aby sa mohli odstraňovať problémy nielen Čechov žijúcich v zahraničí," uviedol.

Výbor odmietol poľskú expremiérku

Poľská expremiérka bola opakovane odmietaná kvôli svojej príslušnosti k tamojšej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) s pripomienkami problémov, ktoré má v EÚ teraz Varšava s kvalitou právneho štátu.

Výbor EMPL patrí s asi 110 členmi medzi najväčšie a najvýznamnejšie výbory v europarlamente.

Zodpovedá za zamestnanosť a sociálnu politiku, za pracovné práva, zdravie a bezpečnosť práce, odborné vzdelávanie, voľný pohyb pracovníkov, sociálny dialóg, problematiku diskriminácie na pracovisku a podobne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.