Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 11:46

Spojené štáty sa vracajú do strednej Európy, vyhlásil Pomepov námestník

Prezident USA Donald Trump sa v minulých mesiacoch stretol s premiérmi alebo prezidentmi všetkých krajín Vyšehradskej skupiny.

Spojené štáty sa vracajú do strednej Európy, vyhlásil Pomepov námestník
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Spojené štáty spájajú so strednou Európou spoločne uctievané základné hodnoty, zatiaľ čo však minulé americké vlády vzťahy zanedbávali, terajšie vedenie Spojených štátov sa do regiónu vracia.

Na medzinárodnej konferencii vo Washingtone o vzťahoch medzi USA a stredoeurópskymi štátmi to v stredu povedal námestník amerického ministra zahraničia Philip Reeker. 

Prezident USA Donald Trump sa tiež v minulých mesiacoch stretol s premiérmi alebo prezidentmi všetkých krajín Vyšehradskej skupiny. Slovenského premiéra Petra Pellegriniho prijal v Bielom dome v máji.

​Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó na konferencii vyhlásil, že rastúca hospodárska sila zabezpečila stredoeurópskym štátom úlohu rozhodujúceho faktora Európskej únie.

Región zohral významnú úlohu pri voľbe Ursule von der Leyenovej do čela Európskej komisie, konštatoval podľa agentúry MTI maďarský minister.

Na výhrady k vláde práva v Maďarsku Szijjártó reagoval vyhlásením, že terajšie vedenie krajiny by nebolo zvolené trikrát po sebe, keby nerešpektovalo demokratické normy.

S odvolaním sa na "súčasnú infraštruktúrnu realitu" Szijjártó vyhlásil, že jeho krajina nemá inú možnosť, než nakupovať plyn v Rusku.

Je podľa neho na Spojených štátoch a Európskej únii, aby umožnili Maďarsku získavať z Rumunska plyn ťažený v Čiernom mori. Z maďarskej strany sú už všetky potrebné prípravy dokončené, konštatoval minister.

Dovoz plynu z Rumunska do Maďarska by podľa skorších správ mohol presahovať štyri miliardy kubických metrov ročne, teda takmer polovicu potrieb krajiny. Začať by mohol po roku 2022.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.