Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2019, 10:30

Na Sibíri horí milión hektárov lesa. Požiare nikto nehasí, dym dusí aj vzdialené veľkomestá

Príčinou je nedostatok zrážok, horúčavy cez 30 stupňov, poryvy vetra a búrky s bleskami, často bez zrážok.

Na Sibíri horí milión hektárov lesa. Požiare nikto nehasí, dym dusí aj vzdialené veľkomestá
Zdroj: Reuters

Na Sibíri horí skoro milión hektárov lesov a aj vzdialené mestá sa dusia dymom z požiarov, ktoré nikto nehasí - zákon to umožňuje, ak by náklady na hasenie boli vyššie ako spôsobené škody. Navyše chýbajú peniaze, upozornil portál Newsru.com.

V Krasnojarskom kraji podľa údajov miestnych úradov zúri 126 lesných požiarov na ploche presahujúcej 704-tisíc hektárov, v Irkutskej oblasti stovka požiarov na viac ako 285-tisíc hektároch.

Príčinou je nedostatok zrážok, horúčavy cez 30 stupňov, poryvy vetra a búrky s bleskami, často bez zrážok. Dym z požiarov, zanesený vetrom, postihuje lokality vzdialené od seba až 1500 kilometrov, napríklad veľké mestá Omsk a Novosibirsk, v okolí ktorých nehorí.

V samotnom Krasnojarsku podobný smog v lete sužuje ľudí už niekoľko rokov, zatiaľ čo úrady uisťujú, že situáciu kontrolujú a že vlastne nie je dôvod sa sťažovať. Odborníci však varujú, že dôsledky znečistenia ovzdušia postihujú zdravie hlavne detí, seniorov, tehotných žien a pacientov so srdcovými problémami.

Vlani v lete v Rusku zhoreli lesy na desiatich miliónoch hektárov, zatiaľ čo zvyčajne sa každý rok vyrúbu stromy na ploche okolo milióna hektárov, poznamenal portál.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.