Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2019, 10:54

Čína vyhlásila, že v prípade zjednotenia s Taiwanom nevylučuje použitie sily

Čína v tzv. bielej knihe, ktorá bola zverejnená v stredu, zaradila vyriešenie "nezávislosti Taiwanu" medzi svoje hlavné priority.

Čína vyhlásila, že v prípade zjednotenia s Taiwanom nevylučuje použitie sily
Zdroj: Reuters

Čína vyhlásila, že sa v snahe zjednotenia s Taiwanom nebude vyhýbať použitiu sily, a sľúbila, že podnikne všetky nevyhnutné vojenské opatrenia, aby porazila "separatistov", informovala v stredu agentúra AP.

Čína v tzv. bielej knihe, ktorá bola zverejnená v stredu, zaradila vyriešenie "nezávislosti Taiwanu" medzi svoje hlavné priority. Patrí medzi ne aj porážka "separatistických" síl v Tibete a v ujgurskej oblasti Sin-ťiang na severozápade krajiny.

Biela kniha popisuje čínsku politiku v oblasti národnej bezpečnosti a obrany. Stredajší dokument podľa AP zdôrazňuje "obranný" prístup Číny, ale takisto s "určitosťou" sľubuje protiútok v prípade napadnutia.

Hovorca čínskeho ministerstva obrany Wu Čchien povedal, že hrozba taiwanského separatizmu narastá, a varoval, že tých, ktorí sa usilujú o nezávislosť tohto ostrova, čaká zlý koniec.

"Ak sa ktokoľvek odváži oddeliť Taiwan od Číny, čínska armáda bude s určitosťou bojovať a odhodlane brániť zvrchovanosť nad celým územím a územnú celistvosť krajiny," povedal.

Taiwan má svoju vlastnú vládu od roku 1949, keď tam utiekli čínski nacionalisti po tom, ako prehrali v občianskej vojne s komunistami. Peking však považuje Taiwan za súčasť Čínskej ľudovej republiky a snaží sa o úplné zjednotenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.