Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2019, 21:42

Johnsonovi gratuloval aj Tusk, žiada detaily o jeho plánoch brexitu

​Britská vládnuca Konzervatívna strana si namiesto toho vybrala za nového lídra a tým aj premiéra jasného stúpenca brexitu Johnsona.

Johnsonovi gratuloval aj Tusk, žiada detaily o jeho plánoch brexitu
Zdroj: Reuters

Predseda Európskej rady Donald Tusk zagratuloval v stredu Borisovi Johnsonovi k vymenovaniu za britského premiéra, súčasne však zdôraznil, že Európska únia sa potrebuje dozvedieť bližšie podrobnosti o jeho plánoch, pokiaľ ide o brexit. Informovala o tom agentúra AFP.

"Teším sa na stretnutie s vami, aby sme prediskutovali - detailne - našu spoluprácu," napísal v krátkom liste Tusk, ktorý sa netají znepokojením nad rozhodnutím Británie vystúpiť z EÚ a ktorý prispel k zaisteniu odkladov samotného termínu brexitu v nádeji, že Londýn by mohol v tejto otázke zmeniť názor.

​Britská vládnuca Konzervatívna strana si namiesto toho vybrala za nového lídra a tým aj premiéra jasného stúpenca brexitu Johnsona, ktorý trvá na tom, že Spojené kráľovstvo vystúpi z EÚ 31. októbra bez ohľadu na dosiahnutie novej dohody s Úniou.

Novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pri gratulácii Johnsonovi ešte v utorok poznamenala: "Je veľa rôznych a ťažkých problémov, ktoré musíme spoločne riešiť. Máme pred sebou náročné časy."

Von der Leyenová sa ujme úradu 1. novembra, deň po stanovenom termíne brexitu.

Írsky premiér Leo Varadkar, ktorého krajinu by brexit bez dohody najviac zasiahol, sa k avizovaným plánom nového britského premiéra vyjadril otvorene. "Tvrdenie, že môže byť úplne nová dohoda, ktorú možno vyrokovať za týždne alebo mesiace, nie je vôbec z reálneho sveta," citovala ho agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.