Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 13:59 Aktualizované dňa 25.07.2019 o 15:12

Komisia bude žalovať Maďarsko. Dôvodom sú zákony "Zastavme Sorosa"

Komisia iniciovala v tejto záležitosti právne konanie voči Maďarsku vlani 19. júla.

Komisia bude žalovať Maďarsko. Dôvodom sú zákony "Zastavme Sorosa"
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) zverejnila vo štvrtok rozhodnutie žalovať Maďarsko na Súdnom dvore Európskej únie pre balík protimigračných zákonov známy pod označením "Zastavme Sorosa", ktorým Maďarsko kriminalizuje pomoc žiadateľom o azyl a obmedzuje právo žiadať o štatút utečenca.

EK o tom informovala vo štvrtok na svojej internetovej stránke.

Na rade je žaloba

Komisia iniciovala v tejto záležitosti právne konanie voči Maďarsku vlani 19. júla. Ďalším krokom je podanie žaloby.

Brusel sa tiež rozhodol zaslať Maďarsku výzvu týkajúcu sa neposkytnutia stravy odmietnutým žiadateľom o azyl, ktorí sú zadržiavaní v maďarských tranzitných zónach na hranici so Srbskom.

Reakcia Maďarska

Maďarská vláda je pripravená na súdny proces v spore s Európskou komisiou (EK) na Súdnom dvore Európskej únie. Podľa spravodajského servera 24.hu to vyhlásil vo štvrtok v Budapešti hovorca vlády István Hollik, podľa ktorého kabinet aj naďalej trvá na zachovaní protimigračného balíka zákonov.

Hollik na tlačovej konferencii zdôraznil, že uvedený protimigračný balík zákonov i novela ústavy zakazujúca usadzovanie migrantov slúžia záujmom občanov Maďarska, ktorí svoj odmietavý postoj k prisťahovalectvu dali jednoznačne najavo v referende i vo voľbách do národného i Európskeho parlamentu.

Sporné zákona

Maďarský kabinet vlani v decembri v liste adresovanom EK uviedol, že Maďarsko kritizované právne normy neodvolá. Štátny tajomník rezortu spravodlivosti

Pál Völner vtedy uviedol, že uvedené normy chránia Maďarsko i Európu.

Poslanci maďarského parlamentu schválili 20. júna 2018 návrh balíka zákonov na potlačenie migrácie, podľa ktorých je možné napomáhanie a podporu ilegálneho prisťahovalectva trestne stíhať.

Neformálne označenie tohto balíka "Zastavme Sorosa" súvisí s americkým finančníkom a filantropom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom, ktorého Budapešť obviňuje z podpory nelegálnej migrácie. Samotný Soros tieto obvinenia popiera.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.