Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2019, 16:04

„Vyzerá to tu ako po vojne." Rakúsko a Taliansko zasiahli silné búrky, hlásia obete

Silné búrky spôsobili vážne škody a vyžiadali si najmenej štyri obete.

Búrky v Taliansku
Zdroj: Twitter

Silné búrky sprevádzané lejaky, ktoré zasiahli v noci na dnes severné a stredné Taliansko vrátane Ríma, Slovinsko a južné a východné Rakúsko, spôsobili vážne škody a vyžiadali si najmenej štyri obete.

Varovanie pred výnimočnými zrážkami naďalej platí podľa portálu meteoalarm.com v severnej oblasti Jadranského mora a v okolí Ríma.

Štyri obete

Nižší stupeň výstrahy platí pre severné Taliansko, západné Chorvátsko, severozápad Rakúska a juhovýchod Francúzska. V okolí Ríma udrela búrka v noci na dnes, napísal web denníka La Repubblica.

V meste Fiumicino v blízkosti medzinárodného letiska Leonarda Da Vinciho, ktoré obsluhuje taliansku metropolu, odniesol silný víchor malé osobné auto aj s vodičkou niekoľko desiatok metrov z cesty do blízkeho kanála. Žena nehodu neprežila.

Druhou obeťou búrok sa stal 72-ročný muž, ktorého našli ráno mŕtveho v potoku v toskánskom meste Arezzo a treťou obeťou je 45-ročná Nórka, ktorú zabil blesk v Alpách neďaleko Bolzana.

Letisko pri Fiumicine muselo na niekoľko hodín prerušiť prevádzku, jedna z jeho dráh je stále uzavretá. V okolí mesta spôsobil živel rozsiahle škody. "Vyzerá to tu ako po vojne," uviedol starosta mesta Esterino Montini.

Škody hlási aj Rím

Škody a záplavy hlási tiež Rím, kde museli hasiči evakuovať obyvateľov jedného z domov, keď voda zatopila pivnica budovy. Záplavy tiež narušili prevádzku metra, kvôli vode v tuneloch museli byť dočasne uzavreté dve stanice.

Prudké búrky sa v sobotu prehnali tiež cez Slovinsko, kde miestne médiá informujú o jednej obeti. 71-ročného muža zabil popoludní neďaleko mesta Koper blesk. Búrkový front sa v noci na dnes začal presúvať aj nad chorvátske pobrežie, čiastočne zasiahol Istriu a počas dňa potom dážď sprevádzaný silným vetrom postúpil ďalej do Dalmácie.

Zlé počasie vyhnalo väčšinu ľudí z pláží, objavili sa aj vodné stĺpy pripomínajúce tornádo, ktoré na ostrove Krk vyhodili na breh niekoľko člnov.

Búrky spôsobili škody aj v rakúskych spolkových krajinách Štajersko, Korutánsko, Burgenland a Vorarlbersko, informovala agentúra APA. V Štajersku bolo podľa rádia ORF v sobotu v noci v pohotovosti vyše tisíc hasičov.

Živel vyvracal stromy a zničil strechy, ktoré museli hasiči rýchlo zabezpečiť, pretože meteorológovia predpovedajú v oblasti ďalšie silné búrky. Blesk zapálil v Štajersku tiež dva domy a v Alpách neďaleko obce Palfau zranil šesticu záchranárov, ktorá sa vracala zo zásahu v horách. Na niektorých miestach Rakúska padali krúpy o veľkosti tenisových loptičiek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.