Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2019, 15:15 Aktualizované dňa 29.07.2019 o 16:27

"Ďakujem Vám, prezident Putin." Rusko darovalo srbskej armáde tanky a ďalšie obrnené vozidlá

  • Dodávku vojenskej techniky do Belehradu zablokovalo Rumunsko.
  • Rusi nakoniec dopravili tanky a obrnené vozidlá pomocou nákladných lietadiel.
"Ďakujem Vám, prezident Putin." Rusko darovalo srbskej armáde tanky a ďalšie obrnené vozidlá
Zdroj: Reuters

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v pondelok poďakoval svojmu ruskému náprotivku Vladimirovi Putinovi za dary v podobe tankov a iných obrnených vozidiel v čase, keď sa Západ obáva, že posilňovanie srbskej armády môže ohroziť krehký mier na západnom Balkáne. Informovali o tom agentúra AP a spravodajský server B92.

"Je teraz v móde, hovoriť zle o Putinovi, avšak ja budem staromódny a poviem: 'Ďakujem Vám prezident Putin'. Neplatili sme za ne (obrnené vozidlá). Dostali sme ich do daru a je dôležité, aby to naši občania vedeli," zdôraznil Vučič počas prehliadky desiatich obrnených obojživelných prieskumných vozidiel typu BRDM-2, ktoré Srbsku prednedávnom darovala Moskva.

​Susedné Rumunsko v piatok ruskú zásielku obrnených vozidiel do Srbska zablokovalo, keď jej neudelilo povolenie na tranzit po Dunaji. Bukurešť tento krok obhajovala odkazom na medzinárodné sankcie, ktorým Rusko čelí pre konflikt na Ukrajine.

Moskva nakoniec vojenskú techniku do Srbska dopravila pomocou nákladných lietadiel, píše AP.

Je to naša vec, odkazuje prezident

"Pre nás je najdôležitejšie, že sa nám podarilo dopraviť vozidlá do Srbska," povedal Vučič. "Akou cestou dorazili, je naša vec."

Srbská armáda už od Ruska dostala šesť použitých stíhačiek MiG-29 a tento rok očakáva dodávku bojových a transportných vrtuľníkov. Rusko pomáha svojmu spojencovi Srbsku posilňovať vojenské schopnosti napriek obavám susedných štátov i západných krajín. Počas krvavého rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch bojovali srbské jednotky v Chorvátsku, v Bosne a v Kosove.

Belehrad, ktorý sa usiluje o členstvo v Európskej únii, je de facto jediným súčasným spojencom Moskvy na Balkáne. Okrem neho si Rusko vplyv udržiava už len v Republike srbskej, ktorá je jednou z dvoch entít Bosny a Hercegoviny.

Zo štátov bývalej Juhoslávie sú Slovinsko, Chorvátsko a Čierna Hora členmi NATO, zatiaľ čo Severné Macedónsko do nej vstúpi v najbližšej dobe.

Obavy z ďalšej vojny na Balkáne

Ruský veľvyslanec Alexander Bocan-Charčenko, ktorý sa zúčastnil na dnešnej ceremónii, uviedol, že Moskva bude Belehrad podporovať aj naďalej. "Rusko je a bude vždy pripravené na vojenskú a technickú spoluprácu so Srbskom," povedal s tým, že obe krajiny budú "pokračovať v tomto smere".

Na Západe panujú podľa AP obavy, že Rusko by mohlo tlačiť Srbsko k ďalšej vojne, najmä proti jeho bývalej provincii Kosovo, ktorá vyhlásila nezávislosť v roku 2008. Srbsko a Rusko nezávislosť Kosova neuznávajú.

Vozidlá BRDM-2, vyvinuté ešte v 60. rokoch minulého storočia, bývali aj vo výzbroji československej armády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.