TASR/AP
StoryEditor

"Asi to zoberie celé mestečko." V Anglicku musia evakuovať tisíce ľudí, hrozí pretrhnutie priehrady

02.08.2019, 12:19
Autor:
ČTKČTK
Polícia grófstva Derbyshire obyvateľom oznámila, že kvôli značnému ohrozeniu ich životov musia svoje obydlia okamžite opustiť.

Britská polícia vo štvrtok nariadila evakuáciu 6500 obyvateľov mestečka neďaleko Manchestru kvôli obavám, že by sa mohla pretrhnúť hrádza miestnej vodné nádrže, ktorá je poškodená po silnom daždi.

Mestečko Whaley Bridge by podľa spravodajského portálu BBC bolo pri kolapse priehrady zaplavené.

Polícia grófstva Derbyshire obyvateľom oznámila, že kvôli značnému ohrozeniu ich životov musia svoje obydlia okamžite opustiť.

Začali odčerpávať vodu

Podľa agentúry AP strážcovia zákona obchádzali jednotlivé domy a posielali ľudí do školy v niekoľko kilometrov vzdialenej obci Chapel-en-le-Frith.

Odporúčali im vziať so sebou domácich miláčikov a lieky na niekoľko dní a tiež, aby sa pokúsili zaistiť si ubytovanie, lebo miesto v škole by nestačilo. Útočisko evakuovaným už poskytli niektoré pohostinstvá a komunitné centrá.

Technici medzitým začali z vodnej nádrže Toddbrook Reservoir odčerpávať vodu. Časť tunajšej hrádze vybudovanej pred skoro 200 rokmi sa prepadla v dôsledku niekoľkodňového vytrvalého dažďa.

Odborníci jej stav vyhodnocujú, zatiaľ čo polícia uisťuje, že pre prípad jej pretrhnutia existuje plán.

Miliarda litrov vody

Vodná nádrž zadržiava tristo miliónov galónov vody (približne 1,14 miliardy litrov). Betónové panely na jednej strane sa už čiastočne zrútili, píše britský portál The Telegraph.

Vodná nádrž Toddbrook Reservoir má rozlohu pätnásť hektárov

"Modlíme sa, aby vydržala, zatiaľ čo sa Canal and River Trust (spoločnosť spravujúca priehradu, pozn.red.) pokúša z nádrže odčerpať vodu," povedala AP miestna obyvateľka Anna Aspinallová.

Technici vraj jej a ďalším ľuďom oznámili, že riziko kolapsu je vysoké. "Ak to strhne celú priehradu, spôsobí to totálny chaos. Asi to zoberie celú dedinu, pretože (rieka Goyt) prechádza priamo cez ňu," dodal evakuovaný obyvateľ Paul Nash.

V Británii v posledných dňoch vystriedali vlnu horúčav prívalové dažde, ktoré na severe Anglicka vyvolali bleskové záplavy. Miestami sa voda dostáva do domov a komplikuje cestnú i železničnú dopravu.

01 - Modified: 2023-09-30 14:35:00 - Feat.: - Title: Železničnú dopravu v Británii narušil štrajk rušňovodičov 02 - Modified: 2023-09-29 08:49:02 - Feat.: - Title: Britská ekonomika v druhom kvartáli rástla, potvrdili sa očakávania 03 - Modified: 2023-09-29 07:17:02 - Feat.: - Title: Dôvera britských firiem v ekonomiku klesla, ukazuje to spomalenie ekonomiky 04 - Modified: 2023-09-29 07:01:27 - Feat.: - Title: Doma vyrobil samovražedný dron pre Islamský štát. Britský súd uznal doktoranda za vinného 05 - Modified: 2023-09-28 20:37:52 - Feat.: - Title: Británia v šoku. Niekto sťal jej najslávnejší strom známy z Robina Hooda
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 00:10