Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 13:53

Haftarova armáda v Líbyi zabila pri náletoch 43 ľudí, bomby zasiahli svadobný obrad

Líbyjská národná armáda vedená poľným maršalom Chalífom Haftarom poprela, že by zámerne útočila na civilné obyvateľstvo.

Haftarova armáda v Líbyi zabila pri náletoch 43 ľudí, bomby zasiahli svadobný obrad
Zdroj: Reuters

Najmenej 43 ľudí zahynulo a vyše 50 osôb bolo zranených pri nedeľňajšom nálete na mesto Murzúk na juhu Líbye. Počet obetí pritom nie je konečný.

S odkazom na dnešné oznámenie miestnych úradov o tom informovala agentúra Reuters. K útokom na mesto sa už v nedeľu prihlásila samozvaná Líbyjská národná armáda (LNA) vedená poľným maršalom Chalífom Haftarom.

Tá v oznámení poprela, že by zámerne útočila na civilné obyvateľstvo. Podľa serveru televízie Al-Džazíra však bomby zasiahli svadobný obrad.

Haftarove sily uviedli, že útok smeroval na "čadských opozičných bojovníkov", čo je označenie, ktoré používajú pre príslušníkov kmeňa Tibbi, s ktorými sa v oblasti opakovane stretávajú.

LNA dobyla Murzúk na začiatku tohto roka pri ofenzíve, ktorej cieľom bolo ovládnuť juh krajiny, kde sa nachádzajú bohaté náleziská ropy.

Haftar však začiatkom apríla svoje jednotky z oblasti stiahol a sústredil ich na útok na metropolu Tripolis, kde sídli vláda premiéra Faiza Sarrádža.

V Líbyi panuje chaos od roku 2011, kedy bol s pomocou Západu zvrhnutý dlhoročný diktátor Muammar Kaddáfí.

O vládu v tejto severoafrickej krajine okrem mnohých ozbrojených skupín usilujú dva kabinety. Ten na východe podporovaný Haftarom nerešpektuje tripoliskú vládu premiéra Sarrádža uznávanú OSN. Obe strany majú vlastný parlament.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.