Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2019, 10:19

India označila rozhodnutie o regióne Džammú a Kašmír za vnútornú záležitosť

Pakistan oznámil, že znižuje úroveň diplomatických vzťahov s Indiou a pozastavuje vzájomný obchod.

India označila rozhodnutie o regióne Džammú a Kašmír za vnútornú záležitosť
Zdroj: Reuters

Indické ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok vyhlásilo, že nedávny vývoj v súvislosti odobratím autonómneho štatútu himalájskemu regiónu Džammú a Kašmír je výlučne záležitosť Indie. Informovala o tom agentúra AFP.

Pakistan v stredu oznámil, že znižuje úroveň diplomatických vzťahov s Indiou a pozastavuje vzájomný obchod. Takýmto spôsobom protestuje proti pondelňajšiemu rozhodnutiu indickej vlády o zrušení autonómneho štatútu štátu Džammú a Kašmír.

Pakistanská vláda sa tiež rozhodla požiadať Organizáciu Spojených národov vrátane Bezpečnostnej rady OSN o vyvíjanie nátlaku na Indiu, aby zvrátila svoje rozhodnutie.
Snaha o narušenie tejto právomoci zo strany Pakistanu prostredníctvom šírenia paniky podľa Indie nikdy nepovedie k úspechu.

Indický premiér Naréndra Módí sa má vo štvrtok prostredníctvom rozhlasu prihovoriť k obyvateľom krajiny a vysvetliť rozhodnutie svojej vlády o odobratí špeciálneho štatútu.

Úrady v indickej časti Kašmíru zaviedli v pondelok zákaz vychádzania v jeho letnom hlavnom meste Šrínagar a okolitých oblastiach. Zároveň bol zablokovaný prístup na internet, nefungujú súkromné mobilné siete a pevné linky, a takisto sú zakázané všetky verejné zhromaždenia. Indické úrady podľa AFP v rámci zásahov v tomto štáte zadržali viac ako 500 ľudí.

Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región. V indickom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, od roku 1989 prebieha ozbrojené povstanie proti indickej vláde.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.