Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2019, 07:20

Taliansky premiér žiada Salviniho o vysvetlenie návrhu na predčasné voľby

Salviniho strana vyhlásila, že jedinou možnosťou na riešenie vládnej krízy sú nové parlamentné voľby.

Taliansky premiér žiada Salviniho o vysvetlenie návrhu na predčasné voľby
Zdroj: Reuters

Taliansky premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že minister vnútra za pravicovo-populistickú Ligu Severu (LN) Matteo Salvini musí vysvetliť príčiny, pre ktoré v krajine vyvolal politickú krízu.

Tá vznikla po tom, ako LN stiahla svoju podporu pre vládnucu koalíciu, informovala agentúra AP.

​Stalo sa v súvislosti s projektom EÚ na výstavbu vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym Lyonom, ktorý koaličný partner - Hnutie piatich hviezd (M5S) - pri stredajšom hlasovaní v parlamente nepodporil.

Salviniho LN vo štvrtok vyhlásila, že jedinou možnosťou na riešenie vládnej krízy sú nové parlamentné voľby.

"Taliansko potrebuje istoty, odvahu a jednotné rozhodnutia," uviedla vo vyhlásení LN. Zároveň pritom vylúčila možnosť bežnej reorganizácie vlády a dodala, že vzhľadom na každodenné súboje vo vládnom kabinete je nezmyselné mandát koalície ďalej predlžovať.

Samotný Salvini, ktorý je talianskym ministrom vnútra a vicepremiérom, však premiéra Conteho nevyzval na demisiu a nepohrozil ani tým, že z vlády stiahne svojich ministrov.

Pravicová i ľavicová opozícia v parlamente však Conteho vyzvali, aby podal demisiu. Svoju žiadosť zdôvodnili tvrdením, že Conteho vláda sa v parlamente už nemôže oprieť o väčšinu poslancov.

Populistické hnutie M5S nepodporuje projekt výstavby zmienenej vysokorýchlostnej železnice, pričom ho označuje za pridrahý a nepotrebný. Štvrtkové vyhlásenie LN označilo hnutie za "nezrozumiteľné" a stranu vyzvalo, aby jasne definovala, čo chce.

Premiér Conte, ktorý má k M5S blízko, zasa vo svojom vyhlásení zo štvrtka večera od Salviniho žiadal, aby "vysvetlil národu a zdôvodnil voličom, ktorí verili v možnosť zmeny, čo ho viedlo k tomu, aby náhle narušil činnosť vlády".

Conte už medzičasom rokoval s prezidentom krajiny Sergiom Mattarellom, ktorý ako jediný má právomoc vypísať predčasné parlamentné voľby.

Talianske médiá pripomenuli, že podľa prieskumov LN má medzi voličmi 36-38 percent sympatizantov, takže vo voľbách by mohla získať dostatok hlasov na vytvorenie jednofarebnej vlády.

Spojencom by jej mohlo byť aj krajne pravicové zoskupenie Bratia Talianska (Fratelli d'Italia - FDI).

Mattarella však už vo svojich verejných vyhláseniach viackrát zdôraznil, že je nutné, aby v Taliansku na jeseň bola fungujúca vláda - musí totiž vypracovať návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a do konca septembra jeho prvú verziu predložiť EÚ. Mattarella by v tejto situácii zrejme zvolil možnosť vymenovať úradnícku vládu, čím by perspektívu predčasných volieb posunul na február až marec 2020.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.