Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2019, 12:43

Nepodarený raketový test sa ruské úrady rozhodli utajiť, píšu médiá. Priľahlý záliv uzatvorili

Pri nešťastí zahynuli dvaja špecialisti, ďalší ľudia boli zranení.

Nepodarený raketový test sa ruské úrady rozhodli utajiť, píšu médiá. Priľahlý záliv uzatvorili
Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo obrany utajilo podrobnosti o nepodarenom raketovom teste na severe krajiny, uviedol dnes denník Kommersant.

Vojaci už vo štvrtok oznámili, že pri skúške raketových motorov na kvapalné palivo na skúšobnej strelnici ministerstva obrany pri Severodvinsku nastal výbuch a požiar. Priľahlá oblasť Bieleho mora, Dvinský záliv, bola na mesiac uzavretá pre civilné plavby, dodal denník.

​Pri nešťastí zahynuli dvaja špecialisti, ďalší ľudia boli zranení. Asi 40 kilometrov od miesta nehody sa krátko zvýšila rádioaktivita.

Kým ministerstvo obrany žiadne ďalšie podrobnosti neoznámilo, v miestnych médiách sa podľa Kommersantu objavili informácie, že zranených bolo až 15 ľudí.

Časť z nich bola s rôznymi poraneniami a popáleninami hospitalizovaná v Severodvinsku, zvyšok v oblastnej nemocnici v Archangeľsku. Rádioaktivita počas 30 minút podľa náčelníka civilnej obrany trojnásobne prekročila prípustnú normu, než prudko klesla.

Ľuďom vraj nič nehrozilo, väčšiu dávku dostane pacient pri vyšetrení na röntgene.

Uzatvorenie Dvinského zálivu predstavuje podľa nemenovaných predstaviteľov vojenského námorníctva preventívne opatrenie ohľadom miestneho rybolovu, pretože do týchto vôd sa mohlo dostať vysoko toxické raketové palivo.

To sa v priebehu troch štyroch týždňov natoľko rozriedi, že prestane byť nebezpečné. Navyše vojaci potrebujú čas, aby našli a vyzdvihli z mora kusy zničenej techniky, potrebné na vyšetrenie príčin štvrtkovej nehody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.