Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2019, 18:34

Francúzsko nepotrebuje povolenie na dialóg s Iránom, odkazuje USA Macronova vláda

Donald Trump vo štvrtok obvinil Macrona, že vysiela "zmiešané signály" Iránu.

Francúzsko nepotrebuje povolenie na dialóg s Iránom, odkazuje USA Macronova vláda
Zdroj: Reuters

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v piatok povedal, že Paríž "nepotrebuje nijaké povolenie" na to, aby sa snažil o zmiernenie napätia medzi Iránom a Spojenými štátmi.

Informovala o tom agentúra AFP s tým, že Le Drian sa takto vyjadril po tom, ako americký prezident Donald Trump vo štvrtok obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zo zasahovania do napätej situácie.

​"Čo sa týka Iránu, Francúzsko hovorí s úplnou zvrchovanosťou. Intenzívne sa snaží o mier a bezpečnosť v regióne, snaží sa napomáhať deeskalácii napätia a nepotrebuje na to žiadne povolenie," uviedol Le Drian vo vyhlásení.

Trump ešte vo štvrtok obvinil Macrona, že vysiela "zmiešané signály" Iránu. "Irán má vážne finančné problémy. Zúfalo sa chce rozprávať s USA, ale dostáva zmiešané signály od všetkých, ktorí sa domnievajú, že nás zastupujú, vrátane francúzskeho prezidenta Macrona," napísal americký prezident na Twitteri.

"Viem, že Emmanuel to myslí dobre, ako aj všetci ostatní, no za Spojené štáty nehovorí nikto iný ako Spojené štáty. Nikto (iný) nemá oprávnenie zastupovať nás v nijakom zmysle, tvare či forme!" dodal.

Le Drian v reakcii povedal, že zhoršujúce sa vzťahy medzi Teheránom a Washingtonom podnietili iniciatívy snažiace sa o obnovu dialógu. "To je to, čo robí prezident Macron úplne transparentne s našimi partnermi, predovšetkým s našimi európskymi partnermi," povedal a dodal, že Macron o tejto iniciatíve "prirodzene americké úrady informoval".

USA sa snažia o vyvíjanie maximálneho tlaku na Irán, pričom v máji 2018 jednostranne odstúpili od jadrovej dohody, ktorú dosiahli s Iránom v roku 2015 spoločne s Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou, Nemeckom a EÚ. Washington následne obnovil voči Iránu sankcie vrátane embarga na dovoz ropy. Začiatkom mája 2019 potom tieto sankcie ešte sprísnil, keď zrušil všetky dovtedy platné výnimky zo zákazu dovozu iránskej ropy.

Európski signatári zmienenej jadrovej dohody s Iránom, vrátane Francúzska, však pokusom USA izolovať Iráncov odolávajú, píše AFP. Dodáva, že samotný Macron pravidelne telefonuje s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním. Dvojica spolu hovorila aj v utorok, pričom Macron počas telefonátu uviedol, že je úlohou Francúzska "vynaložiť maximálne úsilie" na to, aby došlo k prielomu a všetky strany súhlasil s otvorením rokovaní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.