Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2019, 08:34

Pri nehode na vojenskej základni prišli o život piati ľudia, priznali Rusi

K nehode došlo pri skúške raketového motora na kvapalné palivo.

Pri nehode na vojenskej základni prišli o život piati ľudia, priznali Rusi
Zdroj: Reuters

Ruská štátna jadrová agentúra Rosatom v sobotu informovala, že päť jej zamestnancov zahynulo pri štvrtkovej nehode počas testov na vojenskej základni na severe Ruska.

K nehode došlo pri skúške raketového motora na kvapalné palivo, uviedla tlačová agentúra RIA s odvolaním sa na Rosatom. Ďalší traja zamestnanci tejto štátnej spoločnosti utrpeli zranenia vrátane popálenín.

​Ruské úrady pôvodne informovali, že pri nehode zahynuli dvaja ľudia. Po výbuchu raketového motora na testovacej základni v Archangeľskej oblasti zaznamenali v neďalekom meste Severodvinsk zvýšenie úrovne rádioaktivity nad bežný priemer.

Vyhlásenie o radiácii vydané mestom Severodvinsk zmizlo v piatok bez vysvetlenia z internetu. Ministerstvo obrany v Moskve predtým ubezpečilo, že výbuch nespôsobil únik rádioaktivity.

Úrady tiež museli uzavrieť pre lodnú dopravu časť Dvinského zálivu.

Denník Kommersant citoval nemenovaného námorného dôstojníka, že k nehode došlo na testovacej základni na mori a po výbuchu rakety mohlo uniknúť toxické palivo.

Podľa environmentálnej organizácie Greenpeace odvolávajúcej sa na údaje ministerstva pre mimoriadne situácie sa úroveň radiácie oproti normálu zvýšila v Severodvinsku dvadsaťnásobne, dodáva agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.