Reuters
StoryEditor

Erdoganova dcéra nabáda ženy proti emancipácii. Aj vďaka peniazom z Európskej únie

11.08.2019, 14:58
Autor:
kankan
V Turecku silnie provládny konzervatívny ženský spolok Kadem, ktorý so spoluriadi dcéra prezidenta Sümeyye Erdoganová.

Asociácia pre ženy a demokraciu (Kadem) vznikla v roku 2013. Jej spoluzakladateľkou bola aj mladšia dcéra autoritárskeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Sümeyye. Tá je teraz podpredsedníčkou spolku.

Kadem organizuje rôzne akcie, kampane, kurzy a vydáva časopis. Webové stránky má aj v angličtine, čo prezrádza ambíciu pôsobiť aj na cudzincov.

Počet členiek nezverejňuje, vie sa však, že už má 45 pobočiek po celom Turecku. Odborníčka na Kadem Ayse Dursunová vyjadrila prekvapenie, ako rýchlo spolok rastie.

Má pomáhať ženám

Kadem deklaruje zámer zlepšiť postavenie žien a veľa bojuje proti násiliu voči nim. Ich plnej emancipácii však bráni, takže je terčom kritiky z autenticky feministických kruhov.

"Na prvý pohľad sa Kadem podobá iným ženským organizáciám. Existuje však jeden zásadný rozdiel," upozornil nemecký magazín Der Spiegel. "Asociácia dôsledne odmieta koncept rovnosti," uviedla politologička Dursunová z Viedenskej univerzity.

Na Západe vyvolala rozruch akcia Kademu z roku 2014, na ktoré Erdogan ako pozvaný rečník vyhlásil, že rodová rovnosť je proti prírode. Publikum vtedy Erdoganovi zatlieskalo.

Žena, teda matka

Dursunová argumentuje, že ženskú otázku Kadem redukuje na podmnožinu rodinnej politiky. "Dôraz je vždy kladený na rodinu a oveľa menej na ženy," poznamenala.

Erdogan vyzval Turkyne, aby mali aspoň troch potomkov. Na podujatí Kademu v roku 2016 označil bezdetné ženy za "neúplné".

Bývalá šéfka organizácie Emine Sare Aydin Yilmazová opísala spolok ako "nové ženské hnutie nového Turecka". Podľa Dursunovej propaguje obraz heterosexuálnej ženy-matky, ktorá je ideálne aj Turkyňa a moslimka. Homosexualitu považuje Kadem za "perverznú tendenciu".

Dursunová vidí hlavnú príčinu úspechu Kademu v napojení na Erdoganovu vládnej Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP). Prezident na akciách hnutia často vystupuje a Yilmazová je teraz poslankyňou AKP.

Vláda napriek tomu oficiálne kade nedotuje. Spolok za zdroj svojich peňazí označuje členské príspevky, dary a príjmy z (prenájmu) nehnuteľností.

Soros nás nesponzoruje, bráni sa Kadem

Kadem opakovane kritizujú ultrakonzervatívne kruhy. Nedávno prišli s obvinením, že spolok prijal dary od nadácie liberálneho amerického finančníka Georgea Sorosa. Jeho Open Society Foundation pritom Turecko na konci minulého roka opustila, pretože sa Erdoganovmu režimu znepáčila.

Dursunová upozorňuje, že pre Kadem je veľmi dôležitý aj turecký nacionalizmus. Aj preto sa hnutie teší obľube. Obvinenie zo zahraničného financovania preto muselo vnímať ako pokus o diskreditáciu.

Kadem reagoval vyhlásením, že jediným príjmom z cudziny bola nespresnená podpora z EÚ. To však zase môže diskreditovať Brusel. Erdoganov režim totiž po nevydarenom pokuse o puč v roku 2016 zakázal či potlačil stovky mimovládnych organizácií, vrátane mnohých ženských združení.

Podľa Dursunovej postihlo prepúšťanie a zatýkanie aj autentických predstaviteľov feminizmu, napríklad medzi akademickými pracovníkmi.

01 - Modified: 2022-09-22 17:59:22 - Feat.: - Title: Erdogan: Výmena zajatcov je významným krokom k ukončeniu vojny na Ukrajine 02 - Modified: 2022-09-22 13:32:26 - Feat.: - Title: Štvrtková komédia na finančných trhoch 03 - Modified: 2022-09-22 05:29:30 - Feat.: - Title: Turecko odsúdilo plánované "nelegitímne" referendá Ruska na Ukrajine 04 - Modified: 2022-09-21 05:51:38 - Feat.: - Title: Erdogan sa po 14 rokoch stretol s izraelským premiérom. Ankara a Tel Aviv chcú zlepšovať narušené vzťahy 05 - Modified: 2022-09-20 12:05:00 - Feat.: - Title: Erdogan sa vracia k pôvodnej rétorike, Švédsko označil za hniezdo terorizmu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. september 2022 21:08