Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 10:01

"USA zvyšujú napätie, nenecháme sa vyprovokovať." Rusi reagujú na test americkej rakety

Rusko uistilo, že nerozmiestni nové rakety, kým tak neurobia Spojené štáty.

"USA zvyšujú napätie, nenecháme sa vyprovokovať." Rusi reagujú na test americkej rakety
Zdroj: TASR/AP

Moskva v reakcii na nedeľný test americkej rakety s doletom vyšším, než povoľovala vypovedaná zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), opäť uistila, že nerozmiestni nové rakety, kým tak neurobia Spojené štáty, a to "v akejkoľvek oblasti sveta". Uviedol to dnes námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov.

"Nenecháme sa vyprovokovať. Ako uviedol vo Francúzsku ruský prezident (Vladimir Putin), znovu potvrdzujeme svoju vernosť jednostrannému moratóriu na rozmiestnenie pozemných (zbraňových) systémov stredného doletu do tej doby, kým takéto zbrane neumiestni USA v akejkoľvek oblasti sveta," povedal diplomat agentúre TASS.

​Americký test Rjabkov označil za dôkaz, že Spojené štáty už dlho pred vypovedaním zmluvy vyvíjali zbrane zakázané touto zmluvou a že politika USA smeruje k zvyšovaniu vojenského napätia.

"Skúška zdokonalenej strely typu Tomahawk sa odohrala 16 dní po tom, čo USA opustili INF a platnosť tejto zmluvy skončila. Určite nemôže byť jasnejšie a zjavnejšie potvrdenie, že vývoj adekvátnych zbraňových systémov sa v USA viedol dávno," povedal.

"Budí to poľutovanie"

Upozornil, že raketa odštartovala z univerzálneho odpaľovacieho zariadenia Mk41, ktoré môže slúžiť k vypusteniu protiraketových striel SM-3 či striel s plochou dráhou letu rôzneho typu. "To budí poľutovanie. USA zjavne smerujú k zvyšovaniu vojenského napätia," zdôraznil.

Spojené štáty v nedeľu vykonali test rakety s plochou dráhou letu s donedávna zakázaným doletom vyše 500 kilometrov, prvý po vypovedaní zmluvy INF. V pondelok to oznámilo to americké ministerstvo obrany.

Zmluva INF, ktorá definitívne zanikla začiatkom augusta po tom, čo ju Washington vo februári vypovedal s odôvodnením, že ju Rusko porušuje, zakazovala obom stranám zaradiť do arzenálu rakety a strely odpaľované zo zeme s doletom 500 až 5500 kilometrov.

Podľa Bieleho domu Rusko vyvíja raketu novátor 9M729, ktorej dolet presahuje 500 kilometrov.

Odpovedať budú zrkadlovo

Putin už vo februári povedal, že jeho krajina na krok Washingtonu odpovie rovnako, teda od zmluvy tiež odstúpi a začne vývoj nových rakiet.

Začiatkom augusta uviedol, že poveril ministerstva obrany a zahraničia a vonkajšiu rozviedku, aby "s prísnosťou" sledovali kroky USA pri rozmiestňovaní rakiet stredného a krátkeho doletu. "Na rozmiestňovanie amerických rakiet v tých či oných regiónoch sveta bude Rusko odpovedať výhradne zrkadlovo," upozornil.

Americký minister obrany Mark Esper deň po zániku zmluvy INF uviedol, že by podporil skoré rozmiestnenie rakiet stredného doletu v Ázii.

Dohoda medzi ZSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, skúšky a rozmiestňovanie rakiet s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Po jej podpise zničili oba štáty 2692 pozemných balistických rakiet a striel s plochou dráhou letu s konvenčnou aj jadrovou náložou. Sovietske rakety boli v 80. rokoch rozmiestnené aj v Československu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.