Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 11:42

"Bude v Zálive vojna? My ju nezačneme." Irán ukázal systém protivzdušnej obrany domácej výroby

Mobilná raketová jednotka Bávar-373 je podľa iránskych médií schopná konkurovať ruskému raketovému systému S-300.

"Bude v Zálive vojna? My ju nezačneme." Irán ukázal systém protivzdušnej obrany domácej výroby
Zdroj: Reuters

Irán dnes predstavil svoj nový systém protivzdušnej obrany domácej výroby. Ide o mobilnú raketovú jednotku Bávar-373, ktorá je podľa iránskych médií schopná konkurovať ruskému raketovému systému S-300.

Minister obrany Amír Chátamí, ktorého citovala iránska štátna televízia, povedal, že s týmto "systémom protivzdušnej obrany dlhého dosahu Irán dokáže zistiť ciele a lietadlá na vzdialenosť väčšiu ako 300 kilometrov, zamerať ich vo vzdialenosti 250 kilometrov a zničiť vo vzdialenosti 200 kilometrov".

Systém bol predstavený pri príležitosti dňa národnej obrany.

Podľa agentúry Reuters vyvíja Irán vlastné zbrane, pretože je vystavený zbrojnému embargu, ktoré mu neumožňuje zbrojný dovoz.

Dohoda sa balistickej výroby netýka

Hoci často kapacitu svojich zbraní zveličuje, jeho balistický program prispel k minuloročnému rozhodnutiu USA odstúpiť od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe.

Tá sa balistickej výzbroje netýka a obmedzuje sa len na zákaz vývoja rakiet schopných niesť jadrové hlavice.

Iránsky prezident Hasan Rúhání pri príležitosti dnešného dňa národnej obrany v televízii znovu vylúčil možnosť začať s USA rokovania, ako si praje Washington. "Keď naši nepriatelia neprijímajú logiku, nemôžeme logicky reagovať ani my," povedal.

"Budeme sa brániť"

Po odstúpení USA od jadrovej dohody a obnove amerických sankcií proti Iránu nasledovalo niekoľko bezpečnostných incidentov v Perzskom zálive, kadiaľ vedie trasa ropného vývozu.

Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarifa dnes povedal, že Irán nemieni začať v Perzskom zálive vojnu, ale bude sa brániť. "Bude v Zálive vojna? Môžem povedať, že my ju nezačneme, ale budeme sa brániť," vyhlásil v nórskom inštitútu pre medzinárodné záležitosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.