Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2019, 10:43

Sága okolo Grónska pokračuje: USA tam chcú otvoriť konzulát. Je to súčasť našej stratégie, hlási Biely dom

Zastupiteľský úrad by sa mal budúci rok otvoriť v Nuuku, ktorý je hlavným mestom Grónska.

Sága okolo Grónska pokračuje: USA tam chcú otvoriť konzulát. Je to súčasť našej stratégie, hlási Biely dom
Zdroj: Reuters

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v pláne otvoriť budúci rok v Grónsku nový konzulát. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na ministerstvo zahraničia, podľa ktorého je tento krok súčasťou širšej arktickej stratégie Spojených štátov.

V posledných dňoch vyvolala veľkú pozornosť Trumpova snaha rokovať s Dánskom o kúpe Grónska. Potom, čo premiérka Mette Frederiksenová rokovania o tejto veci odmietla, zrušil šéf Bieleho domu plánovanú cestu do Kodane.

​Americké ministerstvo zahraničia v liste zahraničnému výboru Senátu, ktorý má agentúra AP k dispozícii, uviedlo, že plán na zriadenie konzulátu v Grónsku je súčasťou širšej stratégie Spojených štátov na "posilnenie politických, hospodárskych a obchodných väzieb naprieč Arktídou".

Prvýkrát ho otvorili kvôli Hitlerovi

Zastupiteľský úrad by sa mal budúci rok otvoriť v Nuuku, hlavnom meste Grónska, ktoré je autonómnou súčasťou Dánskeho kráľovstva. Konzulát by okrem iného "slúžil ako efektívna platforma pre presadzovanie záujmov USA v Grónsku", zdôvodnilo americké ministerstvo potrebu jeho otvorenia.

Spojené štáty konzulát v Grónsku prvýkrát otvorili v roku 1940 potom, čo nacistické Nemecko obsadilo Dánsko. Zastupiteľský úrad uzavreli v roku 1953.

Najväčší ostrov na svete sa tento týždeň stal stredobodom záujmu svetových médií po tom, čo americký denník The Wall Street Journal napísal, že americký prezident Trump má záujem Grónsko od Dánska kúpiť.

Prestrelka medzi USA a Dánskom

Návrh odmietli grónski aj dánski politici. Premiérka Frederiksenová označila debatu o predaji časti Dánskeho kráľovstva za "absurdnú". Trump následne uviedol, že jej reakcia bola "nemravná" a zrušil návštevu Kodane plánovanú na začiatok septembra.

​V piatok Dánska agentúra Ritzau informovala, že si Trump s Frederiksenovou telefonovali a viedli "konštruktívny rozhovor", ktorý sa sústredil predovšetkým na spoluprácu krajín v oblasti bezpečnostnej politiky. Dánska premiérka vyjadrila nádej, že incident s Grónskom nebude mať dopad na vzťahy medzi Dánskom a USA.

Trump mení rétoriku

Dnes Trump pred odletom na summit skupiny krajín G7 v juhofrancúzskom Biarritzi označil predsedníčku dánskej vlády za "skvelú ženu". "Máme s Dánskom veľmi dobrý vzťah ... Zavolala mi a ja som to veľmi ocenil," povedal.

Pre Washington má Grónsko nemalý bezpečnostný význam. Dlhoročná dohoda s Dánskom dáva USA prakticky neobmedzené právo využívať leteckú základňu Thule, ktorá leží na grónskom území asi 1200 kilometrov za polárnym kruhom.

Grónsko je zaujímavé aj kvôli svojmu veľkému nerastnému bohatstvu, o ktoré už prejavila záujem napríklad aj Čína.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.