Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2019, 10:40

Brexit bez dohody by vydal Britániu napospas Trumpovi, vyhlásil opozičný líder Corbyn

Jeremy Corbyn sľúbil, že urobí maximum, aby zabránil neriadenému odchodu Británie z Európskej únie.

Brexit bez dohody by vydal Britániu napospas Trumpovi, vyhlásil opozičný líder Corbyn
Zdroj: Reuters

Brexit bez dohody by vydal Británii na milosť americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. V príspevku, ktorý dnes zverejnil britský portál Independent, to napísal líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn.

V článku Corbyn sľúbil, že urobí maximum, aby zabránil neriadenému odchodu Británie z Európskej únie. Dnes popoludní sa mieni šéf labouristov o stratégii proti brexitu bez dohody radiť so zástupcami ďalších opozičných strán.

"Urobíme všetko, čo bude potrebné, aby sme zastavili katastrofálny brexit bez dohody, pre ktorý nemá táto vláda žiadny mandát," napísal Corbyn.

"Náš premiér sa vtiera do Trumpovej priazne, pretože brexit bez dohody je v skutočnosti brexit s Trumpovou dohodou," dodal líder opozície. Spojenectvo prezidenta USA s britským premiérom Borisom Johnsonom, ktoré sa prejavilo okrem iného na summite skupiny G7 v juhofrancúzskom Biarritzi, označil Corbyn za "obrovské nebezpečenstvo pre našu planétu".

"Brexit bankárov" 

Prípadný odchod Británie z EÚ bez dohody by podľa Corbyna krajinu vydal napospas nielen Trumpovi, ale aj "veľkým americkým korporáciám, ktoré sa len trasú, aby sa zahryzli do našej NHS (štátnej zdravotnej služby), aby zazvonili umieračikom nášmu oceliarskemu priemyslu, aby nás pripravili o naše štandardy v potravinárstve a v ochrane zvierat ".

Chaos po brexite bez dohody by podľa neho bol "zlatou baňou" pre špekulantov s librou. Brexit bez dohody by bol "brexitem bankárov", dodal v článku na portáli Independent líder opozičných labouristov.

Boj proti brexitu bez dohody nie je bojom medzi tými, kto z EÚ odísť chcú, a tými, ktorí chcú v bloku zostať. "Je to bitka mnohých proti tým niekoľkým, ktorí zneužili výsledku referenda, aby presunuli ešte viac moci a bohatstva na vrchol," napísal Corbyn.

Rokovanie s opozičnými stranami

Labouristi podľa Corbyna chcú, aby o osude krajiny opäť rozhodli jej obyvatelia, a to buď v referende, ktoré by sa týkalo možnosti brexitu bez dohody, alebo v parlamentných voľbách.

O týchto i iných možnostiach ďalšieho postupu sa dnes má Corbyn radiť so zástupcami ďalších opozičných strán - Škótskej národnej strany, Liberálnych demokratov, Zmeny pre Spojené kráľovstvo, waleskej Plaid Cymru a zelených.

Vodca labouristov už skôr oznámil, že by chcel po začiatku schôdze parlamentu 3. septembra vyvolať hlasovanie o nedôvere vláde a sformovať dočasný kabinet, ktorý by vyjednal s Bruselom ďalší odklad brexitu a priviedol krajinu k predčasným voľbám.

Napríklad predsedníčka proeurópskych Liberálnych demokratov Jo Swinsonová však v pondelok povedala, že Corbyn hlasovanie o nedôvere sám ohrozuje, keď trvá na tom, aby bol predsedom dočasnej vlády práve on.

Premiér Johnson sľúbil, že vyvedie Britániu z EÚ 31. októbra, či už s dohodou alebo bez nej. Na odvrátenie prípadného neriadeného brexitu má tak opozícia 65 dní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.