Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2019, 11:21 Aktualizované dňa 28.08.2019 o 17:23

Johnson má nový plán, do hry o brexit dostal kráľovnú. Alžbeta II. jeho návrh schválila

Premiér požiadal panovníčku o prerušenie rokovania parlamentu.

Boris Johnson a kráľovná Alžbeta II
Zdroj: Reuters

Britská kráľovná Alžbeta II. schválila plán vlády prerušiť v druhom septembrovom týždni zasadnutie parlamentu, a to až do 14. októbra. Vo vyhlásení to oznámil kráľovnin poradný zbor, ktorý sa dnes schádzal na zámku Balmoral v Škótsku.

​Premiér Boris Johnson zdôvodnil svoj návrh domácou agendou a odmieta, že by sa snažil zviazať ruky zákonodarcom kvôli brexitu. Jeho krok však pobúril opozičných politikov aj predsedu dolnej komory parlamentu Johna Bercowa.

Terajšia parlamentná schôdza skončí medzi 9. a 12. septembrom a prestávka potrvá do pondelka 14. októbra. Panovníčke dnes prišla do Škótska vládny plán prezentovať delegácia najbližších Johnsonových spolupracovníkov vrátane Jacoba Reesa-Mogga, ktorý za vládu dohaduje agendu v dolnej komore parlamentu.

Dnešný vývoj značne znižuje počet rokovacých dní pred aktuálne platným dátumom brexitu, ktorým je 31. október. Odporcovia vládneho plánu odísť v tomto termíne z Európskej únie za akýchkoľvek podmienok tak budú mať veľmi málo času na to, aby do procesu zasiahli.

Hoci ukončenie jednej parlamentnej schôdze a začatie novej predstavuje bežnú súčasť britského politického systému, v tomto prípade je krok sporný z dôvodu jeho načasovanie a tiež dĺžky prestávky medzi oboma schôdzami.

Podľa informácií denníka The Times vláda zvažuje parlament uzavrieť hneď 9. septembra. Po letných prázdninách sa poslanci prvýkrát zídu 3. septembra.

Navyše ani po 14. októbri sa poslanci nebudú ihneď môcť venovať brexitu, vysvetľujú The Times. Po vystúpení kráľovnej, ktorá novú schôdzu otvorí, totiž nasleduje niekoľkodňová rozprava.

"Medzi ukončením (zasadnutia) a hlasovaním o prejave kráľovnej, ktoré pravdepodobne príde na rad v pondelok 21. októbra a utorok 22. októbra, nebude v Dolnej snemovni príležitosť na schválenie zákona, ktorý by Johnsonovi zviazal ruky (ohľadom brexitu bez dohody)," napísal denník.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.