Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2019, 11:42

Hamas vyhlásil po neobvyklých útokoch v Gaze pohotovosť, zatýka priaznivcov Islamského štátu

Hamas pôvodne výbuchy pripísal Izraelu, ale neskôr to odvolal.

Hamas vyhlásil po neobvyklých útokoch v Gaze pohotovosť, zatýka priaznivcov Islamského štátu
Zdroj: Reuters

Palestínske hnutie Hamas, ktoré vládne v Pásme Gazy, dnes vyhlásilo na tomto území pohotovosť a začalo zatýkať priaznivcov skupiny Islamský štát.

Hamas tak reaguje na dva samovražedné útoky, pri ktorých v noci na dnes v Gaze zahynuli traja policajti a najmenej traja ďalší boli zranení. Hamas pôvodne výbuchy pripísal Izraelu, ale neskôr to odvolal.

Terčom útokov boli dve policajné kontrolné stanovišťa. Ako uvádza izraelská tlač, ide o veľmi neobvyklý útok na Hamas, ktorý je v pásme najväčšou ozbrojenou silou. Všetky tri obete patrili k dopravnej polícii.

Podľa hovorcu ministerstva vnútra Hamásu bolo dnes zatknutých niekoľko priaznivcov Islamského štátu (IS) a ďalších extrémistických skupín.

Portál BBC citoval nemenovaný bezpečnostný zdroj, podľa ktorého atentáty spáchal IS. Jedného z útočníkov ľudia z Hamasu v minulosti už zadržali.

Hamas sa podľa portálu The Times of Israel dostáva často do konfliktu so stúpencami ešte extrémickejších skupín, ako je sám. Nedávno vykonal niekoľko operácií proti členom IS.

Odnož teroristickej organizácie IS, ktorá pôsobí na egyptskom Sinajskom polostrove, Hamasu vlani vyhlásila vojnu a jeho členov označila za odpadlíkov.

Vodca Hamasu Ismail Haníja vyzval obyvateľov Pásma Gazy, aby počkali, až sa útoky vyšetria, a nešírili neoverené správy.

Ministerstvo vnútra vo vyhlásení útoky označilo za izolované incidenty a oznámilo, že už má prvé informácie o páchateľoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.