Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zrušila Českej republike, Británii, Grécku a Albánsku status krajín, v ktorých boli vyhubené osýpky.
Organizácia to uviedla vo svojej správe o osýpkach a ružienke v Európe.
V 48 z 53 európskych krajín bolo počas prvého polroka zaznamenaných 89 994 prípadov osýpok, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím vlani, kedy bolo potvrdených 44 175 prípadov.
Status krajín bez osýpok má tak podľa WHO v európskom regióne 35 z 53 krajín. WHO v tejto súvislosti vyzvala na posilnenie očkovanie.
Počas tohtoročného prvého polroka už bolo v Európe zaznamenaných viac prípadov osýpok, než za celý minulý rok (84 462).
Na základe minuloročných štatistík WHO už nepovažuje Českú republiku, Britániu, Grécko a Albánsko za krajiny, v ktorých sú osýpky považované za vyhubené.
Úmrtia najmä u malých detí
Vo svete bolo od januára potvrdených takmer 365-tisíc prípadov, čo je podľa WHO najviac od roku 2006 a takmer trojnásobok oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Medzi najviac postihnuté krajinami sú Kongo (155 460 prípadov), Madagaskar (127 454) a Ukrajina (54 246). V roku 2017 osýpky podľa odhadov spôsobili 109-tisíc úmrtí, väčšinou išlo o deti mladšie ako päť rokov.
Nárast počtu prípadov osýpok bol zaznamenaný v takmer každom regióne po celom svete. Choroby, ktoré môže deti zabiť alebo im spôsobiť vážne postihnutie, sa pritom dá predísť očkovaním, uviedla vo svojom vyhlásení Svetová zdravotnícka organizácia.
Podľa Kate O'Brien z WHO stojí za nárastom zlé zdravotníctvo v niektorých krajinách, ale rovnako aj šírenie dezinformácií o očkovaní.
"Šírenie dezinformácií považujeme za stále väčšiu hrozbu," uviedla O'Brien. "Vyzývame preto prevádzkovateľov sociálnych sietí, komunity, vodcov i ďalších ľudí, ktorí sa verejne vyjadrujú, aby sa uistili o tom, že oznamujú presné a vedecky dôveryhodné informácie," dodala.
Podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva ochorelo osýpkami od začiatku tohto roka do minulého piatku 585 ľudí. Vlani ich bolo za celý rok 203.
Minister zdravotníctva Adam Vojtěch dnes novinárom povedal, že príčinu nárastu počtu prípadov osýpok vidí jednoznačne v klesajúcej zaočkovanosti populácie, hoci v ČR je očkovanie povinné.
Podľa neho je potrebné apelovať na ľudí, aby nechali očkovať najmä malé deti. Ak očkovanie bez vážneho dôvodu odmietajú, sú na mieste aj sankcie, dodal.
Nie je to len problém kvality zdravotníctva
V Británii vlani zaznamenali 953 prípadov, v prvej polovici tohto roka ich potom bolo 489. V Grécku vlani hlásili 2193 a za tento polrok 28 prípadov a v Albánsku to bolo vlani 1466 prípadov a za tohtoročných šesť mesiacov 475 prípadov.
"Každá z týchto krajín je príkladom oblasti s extrémne vysokým pokrytím populácie očkovaním. Nie sú to teda prípady krajín so zlým zdravotníckym systémom," uviedla Kate O'Brien.
"Ide teda o varovanie pre celý svet: dosiahnutie vysokého celonárodného pokrytia nestačí, treba to dosiahnuť v každej komunite, v každej rodine pre každé dieťa," dodala.
Osýpky sa šíria kvapôčkami a sú vysoko nákazlivé.
Prvými príznakmi sú horúčka, kašeľ, nádcha, svetloplachosť a začervenanie očných spojiviek, niekedy biele bodky v ústach. Neskôr sa objavuje sýto červená až fialová vyrážka, ktorá začína na záhlaví a šíri sa na tvár, krk, brucho a končatiny.