Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2019, 18:39

Trump zvažuje zablokovanie 225 miliónov na pomoc Ukrajine

Od vypuknutia konfliktu v 2014 USA Kyjevu poskytlo približne miliardu dolárov.

Trump zvažuje zablokovanie 225 miliónov na pomoc Ukrajine
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump zvažuje zablokovanie vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote 250 miliónov dolárov (225 miliónov eur).

S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informovala televízia CNN, podľa ktorej by takýto krok vyvolal v Kongrese pozdvihnutie medzi demokratmi aj republikánmi.

Obe strany totiž podporu Ukrajiny považujú za spôsob, ako čeliť mocenským ambíciám Ruska.

Od roku 2014, kedy Rusko anektovalo ukrajinský autonómnej polostrov Krym a kedy na východe Ukrajiny vypukli boje ukrajinských jednotiek majú rezervované vzťahy separatistami, poskytli Američania Kyjevu bezpečnostnú pomoc v hodnote cez miliardu dolárov.

V júni potom americké ministerstvo obrany oznámilo ďalšiu vojenskú pomoc za 250 miliónov dolárov, ktorá má byť určená na posilnenie ukrajinských námorných a pozemných síl.

​Trump ale podľa informácií CNN s pomocou váha a už tiež o zámere pomoc zablokovať informoval príslušné kongresové výbory.

Portál Politico napísal, že prezident si chce byť istý, že asistencia bude vynaložená účelne a v najlepšom záujme USA.

Demokratický predseda snemovne výboru pre kontrolu tajných služieb Adam Schiff prípadné zablokovanie pomoci Ukrajine označil za zničujúce bezpečnosť Spojených štátov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.