Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2019, 21:43

Brazília na dva mesiace zakázala vypaľovanie porastov

Zákaz vypaľovania podpísal prezident Jair Bolsonaro po medzinárodnej kritike jeho postupu k aktuálnej environmentálne kríze.

Brazília na dva mesiace zakázala vypaľovanie porastov
Zdroj: Reuters

Brazília vo štvrtok zakázala na 60 dní väčšinu legálneho vypaľovania porastov v snahe zastaviť požiare, ktoré ničia časti amazonskej oblasti.

Výnos zakazujúci vypaľovanie podpísal prezident Jair Bolsonaro po medzinárodnej kritike jeho postupu k aktuálnej environmentálne kríze, informuje agentúra AP.

Trvanie nového zákazu sa zhoduje s obdobím sucha, počas ktorého je zakladaná väčšina ohňov určených na vyčistenie porastov.

Nový dekrét povoľuje vypaľovanie v niektorých prípadoch, napríklad vtedy, ak to bude prospešné pre rastliny a ak ho vykonajú domorodí obyvatelia, pre ktorých je poľnohospodárstvo živobytím.

Predpisy v Brazílii za normálnych okolností umožňujú farmárom a iným zakladať niektoré ohne, pokiaľ majú povolenie od úradov životného prostredia.

​Tento rok však došlo k výraznému nárastu lesných požiarov v celej krajine v porovnaní s vlaňajškom, čo vyvolalo obavy, že ľudí povzbudilo k väčšiemu vypaľovaniu vyhlásenie Bolsonara, že ochrana dažďového pralesa brzdí hospodársky rozvoj, píše AP.

Bolsonaro dokonca bez uvedenia dôkazov tvrdil, že požiare môžu nelegálne zakladať environmentálne skupiny, aby poškodili jeho vládu.

Dostal sa tiež do sporu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a ďalšími európskymi lídrami, ktorí spochybnili jeho odhodlanie chrániť amazonský ekosystém.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.